Milli Eğitim Bakanlığınca özel öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılacağı bildirildi.

30 KASIM 2013 HÜRRİYET HABERİ


1. Kavga ne zaman çıktı?

Meğer hep çekişme varmış, Fethullah Gülen’in düşünceleri etrafında örgütlenen ‘cemaat’ ile daha genel bir ‘İslamcı’ şemsiyesi taşıyan Ak Parti hiçbir zaman aynı değilmiş, sadece geçici ittifaklar kurmuş. Bu ittifak, eylemli bir kavgayla bozuldu.

Önce hükümet bazı cemaatçi kadroları yetkili makamlardan tasfiye etmeye başladı; ardından İstanbul’da bir savcılık 2012 Şubat ayında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı ifadeye davet etti ve kızılca kıyamet koptu.

2. Kavga neden çıktı?

Temelde kavga, Ak Parti hükümetinin iktidarını cemaat de dahil hiç kimseyle paylaşmak istememesi sebebiyle çıktı. Hükümet, bir noktada ‘cemaat vesayeti’nden şüphelendi, cemaatin kendi özel hesabını görmek üzere devletteki gücünü kullandığını düşünmeye başladı ve cemaati devletteki karar verici noktalardan tasfiye etmeye başladı.

3. Peki cemaati oraya hükümet getirmedi mi?

Evet getirdi. Bu ittifak başlangıçta ortak tehdit algısına karşı, yani askeri vesayete karşı oluştu. 2004 Ağustosuna ait Milli Güvenlik Kurulu kararı bu tehditin ne kadar gerçek ve elle tutulur nitelikte olduğunun kanıtı. Bu ortak tehdide karşı hükümet, özellikle poliste bulduğu destekle bir çıkış aradı. Esasen cemaat, 2003-2010 arası devlette Ali Bayramoğlu’nın deyimiyle ‘altın çağ’ını yaşadı; devlette çok daha geniş bir alana yayıldı.

1. MİT neden cemaatin hedefinde?

Aslında bu sorunun yanıtı çok basit: Hükümet, Fethullah Gülen’e bağlı cemaati tasfiye etmeye çalışırken orduya veya polise güvenemiyor, o yüzden işini MİT’le görüyor. MİT’in devlet içinde bu tasfiye işinde başrolde olması da onu cemaatin hedef tahtasına koyuyor. KCK soruşturmaları bağlamında 2012 Şubat başında MİT müsteşarının ifadeye çağrılmasını hükümet bu yüzde büyük bir tehdit olarak algıladı, ‘Vesayet girişimi’ olarak niteledi ve çok sert tepki verdi.

2. Dersane krizi neden çıktı?


Aslında dersane krizinden önce ‘kızlı-erkekli ev’ diye tarihe geçen ama cemaatin kulaklarının dikilmesine neden olan bir başka kriz yaşandı. Cemaat, ‘Evlere müdahale’yi kendi cemaat evlerine karşı müdahale hazırlığı olarak algıladı. Zaten her an her yerden hükümetten düşmanca eylem beklemekte olan ve epey bir süredir büyük ölçüde ‘güvenlikçi kafalar’ tarafından biçimlenen cemaat davranışları, aslında daha fazla zamana ihtiyaç duyan dersane kapatma operasyonuyla ilgili bir taslağın ele geçmesiyle alınganlığının doruğuna çıktı.

Burada başlayan kavga, paradoksal biçimde dersanelerin tasfiye sürecini de hızlandırdı. Dersaneler cemaat için çok önemli ama yaşamsal değil. Cemaatin 20 kadar üniversiteye sahip olduğunu, çok sayıda özel lise ve ilk-ortaokulu olduğunu unutmamak gerek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ