Sağlık
09 Haziran 2019 ( 2469 görüntülenme )

Denizde Kramp Girerse NE YAPMALI?

Fizyoterapist Çağıl Ertürk, yüzme esnasında kramp girmesi halinde neler yapılması gerektiğini ve bunun nasıl önlenebileceğini açıkladı. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum eksiklikleri kas kramplarına ortam hazırlar” diyen İstanbul Gelişim Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğr. Gör. Çağıl Ertürk sözlerini şöyle sürdürdü:


‘PANİK YAPMAYIN KIYIYA DOĞRU YÜZÜN’

“Kramp sırasında ilgili kas grubunda gözle görülür ya da dokunmakla hissedilen bir sertlik oluşur. Ağrılıdır ve kramp sırasında tutulan kas grubu kullanılamaz duruma gelir. Genellikle baldır ve ayak kasları tutulur. Denizde ya da havuzda iken kramp durumuyla karşı karşıya kalınır ise yapılması gereken şey panik yapmadan sakince kıyıya yüzmektir. Panik yapmak kas kramplarını artırabilir ve kişiyi boğulma riskiyle karşı karşıya bırakabilir.

‘SIRT ÜSTÜ YÜZMEYİ DENEYİN’

“Bacağınıza hafif vuruşlar yaparak ya da ovalayarak hafifletmeye çalışabilirsiniz. Krampın etkisiyle kişi kıyıya ulaşırken normalden fazla yorgun düşeceği için vakit kaybetmeden sırt üstü yüzerek karaya ulaşmaya çalışılmalıdır. Kişi kıyıya ulaştığında düz bir zemine yatırılmalı kramp giren ayağı yavaşça eski haline getirmeye çalışırken, baldır kaslarına da hafif basınç verilerek hastanın ayağını ileri geri hareket ettirilip, krampın azalmasına yardımcı olunmalı. Diğer bacağınız ile de yaylanma hareketi yaparak kramp girmiş bacağınıza yardımcı olabilirsiniz” dedi.

Kramp girmemesi için nelere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Fizyoterapist Ertürk şu önerilerde bulundu:

‘BOL SU VE EGZERSİZ’

“Bu nedenle sıvı kaybına dikkat edilmeli, bol su tüketilmeli, denize girmeden önce belli aralıklarla kişiyi zorlamadan germe egzersizleri yapılmalı ve dolaşım problemi ile ilgili bir durumdan şüpheleniliyor ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bazı krampların arkasında ise çeşitli hastalıklara dayanan sebepler olabilir. Bu nedenle tekrarlaması veya uzun sürmesi halinde doktorunuzla görüşmenizde yarar vardır.”

Kaynak:DHA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ