Türkiye'de 4 milyonun üzerinde işsiz var.TÜİK'in resmi verilerine göre Türkiye'de genç işsizlik yüzde 20'lerde. Yüz binlerce genç kendine iş ararken Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu'ndan (DEİK) yapılan bir açıklama dikkat çekti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye – Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, ihracatçılara Türkiye’de okuyan Afrikalı öğrencileri istihdam etmeleri çağrısında bulundu.

TAŞKIN: ‘AFRİKALI ÖĞRENCİLERE İŞ VERİN’

Çelik Dış Ticaret Derneği tarafından Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen “Hedef Pazar: Batı Afrika” konulu toplantıda konuşan Tamer Taşkın, Türkiye’nin ihracatta en önemli hedef pazarları arasında yer alan Afrika pazarı için eldeki avantajların değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti. 

Türkiye’nin 5 bine yakın Afrikalı öğrenciye burs verdiğini, bu öğrencilerin Türkiye’nin hedeflerine destek verebileceğine dikkat çeken Taşkın, şöyle konuştu:

‘AFRİKALI ÇOCUKLARI STAJYER OLARAK İŞE ALIN’

“Onları iş yerlerinize stajyer olarak alın. Bu çocukların sanayiden haberi yok, onların sizlerden haberi yok. Bu yabancı talebelerden faydalanın. Sizler Afrika'da iş yaparken kaçırılabilirsiniz ama o çocuklar kaçırılmazlar. O çocuklar yarın geleceğiniz olacaklar, onlardan faydalanın. Batı Afrika'da 700-800 milyar dolarlık bir potansiyeli konuşuyoruz. Programımızı yapmalıyız, takımızı kurmalıyız ve bol seyahat etmeliyiz.

Ben Almanya'da okudum ve bugün Almanlarla ortak fabrikam var. Bugün Türkiye'de okuyan Afrikalı çocuklar yarın sizlerin iş ortağınız olacak olaylara bu bilinçle yaklaşmakta fayda var.” Dedi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ