Erdoğan’ın bu açıklamalarına Yunanistan ve AB’den yanıt gelmiş, Yunan Başbakan Mitsotakis, “Sayın Erdoğan, şunu anlamalı ki, mülteci sorunun çözmek için daha fazla kaynak sağlamak amacıyla Yunanistan'ı ve Avrupa Birliği'ni tehdit edemez. Avrupa çok para verdi, son yıllarda 6 milyar euro verdi ve bu anlaşma hem Avrupa'nın hem de Türkiye'nin yararına” ifadelerini kullanmıştı.

AB:ÇOĞUNU ÖDEDİK


Öte yandan Avrupa Komisyonu Sözcüsü Natacha Bertaud da Türkiye ile AB arasında varılan göç anlaşmasını hatırlarak, “İyi niyetlerle bu anlaşma temelinde Türk ortaklarımızla hareket edebileceğimize olan güvenimiz devam ediyor. Sığınmacılar için 2015 yılında Türkiye’de kurulan tesislere destek vermeye devam ediyoruz ve bu desteğimiz Türkiye’de bulunan sığınmacıların yaşam koşullarına ve güvenliğine önemli seviyede katkıda bulunuyor. Bu alana ayrılan 6 milyar Euro’luk fonun bugüne kadar 5,6 milyar Euro’luk bölümünü aktardığımızı hatırlatmak isteriz. Geri kalan kısım da kısa süre içerisinde aktarılacak” açıklamasını yapmıştı.

EYLÜL’DE ASTANA ÜÇLÜSÜ ANKARA’DA TOPLANACAK

Rusya, İran ve Türkiye’nin Astana zirvelerinin bir yenisini Eylül ayında Ankara’da düzenleyeceği bilinirken Türkiye adına masadaki en büyük sorunun, Suriye rejiminin operasyonları devam ettirmesi halinde, bölgeden sınıra doğru başlayacak olan yeni bir göç dalgası olması bekleniyor.

Kaynak:Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ