Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2384 görüntülenme )

Davutoğlu'ndan ''Yeni Çözüm Paketi"

Yerel Yönetim Vurgusu !!!
 Başbakan Davutoğlu Mardin'de Terörle Mücadele Eylem Planı'nı açıkladı. Pakette "yerel yönetimlerin güçlendirilmesi" de var.

Ahmet Davutoğlu, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde ‘master plan’ olarak isimlendirilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi için 7 ana başlıktan oluşan ‘Terörle Mücadele Eylem Planı’nı açıkladı

Hükümetin hazırladığı 303 maddelik eylem planı kapsamında ‘İstişare Süreci’ olarak adlandırılan yeni dönemde aralarında STK’lar, hukukçular, Kürt siyasiler, aydınlar ve iş adamlarının da bulunduğu birçok kesimle görüşmeler gerçekleştiriliyor.Kardeşlik Buluşmaları Mardin Konferası’nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin’in, Türkiye’nin çeşitli kültürleri bünyesinde barındıran kadim bir şehir olduğunu söyledi. Hazreti Ömer’in fethettiği Mardin’in tarihi süreç içinde yaşadıklarını anlatan Davutoğlu, ilin barış ve kardeşlik abidesi bir şehir olarak bin yıldır ayakta olduğunu vurguladı.

Başbakan Davutoğlu, eylem planının 10 temel unsura dayandığını belirtti. İşte o ‘unsurlar’

BİRİNCİ UNSUR: PSİKOLOJİK

Davutoğlu, “10 ayaklı, 10 temel esasa dayanan eylem planının ana unsurların açıklıyorum. Birincisi psikolojik unsur. Bu dönemde, geçmişte olduğu gibi millet vicdanı ve hikmetiyle devlet aklını birleştireceğiz. Millet ve devlet arasındaki farklar tümüyle ortadan kalkacak, parçalayıcı ulusçuluk anlayışı yerine birleştirici, bütünleştirici millet anlayışı ve insan odaklı devlet anlayışını yerleştireceğiz.” dedi.

İKİNCİ UNSUR: KAMU DÜZENİ İNŞA EDİLECEK

Düzeni kim tehdit ederse, hangi gerekçe ile olursa olsun mutlak suretle durdurulacak ve engellenecektir. Kesinlikle terörist ile halk ayrılacak, halka şefkat, teröriste kudret ile hareket edilecek.

ÜÇÜNCÜ UNSUR: KAPSAMLI BİR DEMOKRATİK REFORM SÜRECİ

Kapsamlı demokratik reform süreci hayata geçirilecek. Öncelikle gelin anayasayı değiştirelim diyoruz.

DÖRDÜNCÜ UNSUR: SOSYAL SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ

Bakanlar Kurulu olarak tam bir sosyal seferberlik ilan ediyoruz. Bütün yaralar sarılacak. Allah’ın izniyle bu milletin, ola ki yerinden göç etmek durumunda kalmış her bir ferdinin yarasını sarar, gözyaşlarını dindirir, bağrımıza basar, geleceğe onları en iyi şekilde hazırlarız.

BEŞİNCİ UNSUR: BÖLGE EKONOMİSİNİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ

Esnaf ve sanatkarlarımızın, çiftçimizin bütün ödemeleri ertelenecek. Hepsine kredi sağlanacak. İstihdamı arttırmak için yeni hamle başlatacağız.

Kamu düzeni sağlanır ve ekonomik kalkınma olursa kendilerinin bölgedeki ağababalık döneminin biteceğini biliyorlar.

ALTINCI UNSUR: MEKAN YENİDEN İNŞA EDİLECEK

Planın altıncı önemli ayağı, mekanın yeniden inşaası olacak. Buna kentsel dönüşüm diyorlar ben öyle tanımlamıyorum. Bütün tarihi şehirlerimizde tarihi dokuyu koruyan ihya çabaları içinde olacağız. Bütün tarihi şehirmerimiz yeni bir çerçeve ile korunacak.

YEDİNCİ UNSUR: İLETİŞİM STRATEJİSİ UYGULANACAK

Davutoğlu,doğru bilgi akışının sağlanması amacıyla bölgede etkin bir iletişim stratejisi uygulanacağını açıkladı. Davutoğlu, “Planın yedinci ayağı, etkin bir iletişim stratejisi uygulayacağız. Algı operasyonlarına karşı iletişim birimleri oluşturacağız” dedi.

SEKİZİNCİ UNSUR: YEREL YÖNETİM YETKİLERİ GENİŞLETİLECEK

Başbakan Davutoğlu, Büyükşehir Yasası’nın istismar edildiğini belirterek, yerel yönetimlerin yetkilerinin genişletileceğini ancak istismar edilmesine asla izin verilmeyeceğini bildirdi.

DOKUZUNCU UNSUR: MİLLİ BİRLİK VE KARDEŞLİK PROJESİ

Herkesle muhattap olacağız ama elinde silah olanı muhatap almayacağız. Önce silahları bırakacaklar.

ONUNCU UNSUR: KAPSAMLI, BİRLEŞTİRİCİ RUH HAREKETİ

Planın onuncu unsuru, tüm Ortadoğu’da dahil olmak üzere Kafkaslarda ve Balkanlarda kapsamlı birleştirici ruh hareketi başlatıyoruz.

Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ