Reklamlar

DAVUTOĞLU ÖYLE BİR SÖZ VERDİ Kİ... MİLLET HEPTEN AYAKTA!..

8310 görüntülenme 04 Eylül 2017
Reklamlar
TAŞERON İŞÇİYE HALA KADRO YOK

TAŞERON İŞÇİLERE SÖZ VERDİLER AMA TUTMADILAR

Hükümet seçim öncesinde kamuda asıl işi yapan taşeron işçilere kadro sözü vermişti. Ancak aradan aylar geçmesine karşın kadro sözü gerçekleşmedi. Taşeron işçilerden hangilerinin asıl işte hangilerinin yardımcı işte çalıştıklarını belirleme süreci de başarısız oldu. Birçok yardımcı iş aslında asıl iş kapsamında olduğu için “asıl iş ve yardımcı iş” ayrımı yapılamadı. 

KADRO YOK AMA SÖZLEŞMELİ YAPALIM MODELİ

Ayrıca kamudaki taşeron sözleşmelerinde tek bir model yok. Farklı modeller uygulanıyor. Sözleşmelerdeki hizmet süreleri de farklılık taşıyor. Ancak kamuoyundaki beklenti nedeniyle konu yeniden gündeme geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda çalışma başlatıldı. Bakanlık, daha önce gündeme getirilen ancak sendikaların tepki gösterdikleri “özel sözleşmeli personel” modelini dikkate alarak yeni bir çalışma yürütüyor. Çalışmalara Maliye Bakanlığı da destek veriyor. 

SENDİKALAR SÖLEŞMELİYE TEPKİLİ

Ancak daha önce gündeme getirilen modelde işçilerle kadro yerine 3’er yıllık sözleşme yapılması, ayrıca kamuya geçişin de sınavla olması öngörülmüştü. Taşeron işçilerin ne işçi ne de memur kadrosunda olacakları bu sistem tepki çekmişti. Bu modelle üyelerinin büyük bir bölümünü kaybedecek olan Hak-İş de düzenlemeye karşı çıkmıştı. Çalışma Bakanlığı’nın eski modeli temel alarak yaptığı çalışmaların sonbaharda tamamlanması, yeni düzenlemenin Meclis’in açılmasının ardından gündeme gelecek olan ekonomi paketleri içerisinde yer alması hedefleniyor.

SÖZLER TUTULSUN

Bu arada Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal’ı ziyaret ederek konuyu gündeme getirdi. Atalay, hükümetin verdiği sözü tutmasını, kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmasını istedi. Atalay ayrıca yılda 5 ay 29 gün çalışan geçiçi işçilere de dikkat çekti. Bu işçilere verilen sözlerin de tutulmasını isteyen Atalay, geçici işçilerin kadroya alınmasını talep etti.

Kaynak: Cumhuriyet

Önerilen Videolar

POPÜLER VİDEOLAR TÜMÜ →
ŞOK!.. ABD Televizyonu Bakın Türkiye İçin Ne Diyor... ŞOK!.. AKP'Lİ DAMAT BAKAN HAYIR DİYENLERE BAKIN NE DEMİŞ...
Reklamlar
ARINÇ'tan tarihi itiraf... Dikkatle izleyiniz... İngiliz Kamerasından Çanakkale Savaşı Hadi Buyur!.. LEYLA ZANA'NIN KASEDİ PİYASAYA DÜŞTÜ... BAHÇELİ'nin TEKİRDAĞ KASEDİ ÇIKTI... BALGAT'TA DEPREM!..
SON EKLENENLER TÜMÜ →
Meksika’da 7,1 Büyüklüğünde Deprem Halkı Sokağa Döktü! KILI DAHİ KIPIRDAMADI... TETİĞİ ÇEKTİ...
Reklamlar
ARINÇ'tan tarihi itiraf... Dikkatle izleyiniz... İngiliz Kamerasından Çanakkale Savaşı Hadi Buyur!.. LEYLA ZANA'NIN KASEDİ PİYASAYA DÜŞTÜ... BAHÇELİ'nin TEKİRDAĞ KASEDİ ÇIKTI... BALGAT'TA DEPREM!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
ABD Destroyeri, Gemi ile ÇARPIŞTI!