Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2446 görüntülenme )

Davutoğlu, Fidan’la meydanlara çıkacak

Recep Tayyip Erdoğan’ın karşı çıkmasına rağmen siyasete atılmak için MİT Müsteşarlığı görevinden istifa eden Hakan Fidan’ın, meydanlarda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun en büyük kozu olacağı ifade edildi.
 Davutoğlu’nun düzenlenecek mitinglerde vatandaşlara Fidan ile birlikte hitap etme kararı aldığı öğrenildi.
AKP kulislerinde eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Çankaya Köşk’ünde 21 Ağustos 2014’te düzenlediği veda resepsiyonunda “Ahmet Bey’i siyasete de devlet hayatına da kazandıran benim” sözleri sık sık dile getirilmeye başlandı. Hakan Fidan’ın da Gül’e yakınlığı ile tanındığına vurgu yapılan konuşmalarda Ahmet Davutoğlu’nun özellikle milletvekili adaylarının belirlenmesinin Erdoğan’ın “Başkanlık sistemine” dönük beklentilerini de suya düşüreceği ifade edildi.
 

İstediğini alamaz

AKP’li üst düzey bir yönetici, Erdoğan’ın, başbakanlığı döneminde  düşük profilli milletvekilleri ile çalışmayı tercih ettiğini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: “Ahmet Davutoğlu, tam aksi bir liste oluşturacak. Profili yüksek vekilleri Meclis’e taşıyacak. Başkanlık sistemine karşı kendisiyle birlikte mücadele edecek isimleri listeye alacak. AKP 400 milletvekili ile bile Meclis’e girse Erdoğan, yine de istediğini yaptıramaz. Çünkü Davutoğlu, bunu kendi başarı hanesine yazar. Ayrıca vekillere ’Başkanlık sistemi olursa hiç biriniz Meclis’te yoksunuz’der ve bunda da ikna edici olur. Erdoğan, vekilleri ve Meclis’i hiçe saydı. Ama Davutoğlu, Meclis ve vekillere kaybedilen itibarı geri verecek. ”

Üç dönemlikler

Öte yandan kulislerde dillendirilen bir başka iddia da 3 dönemi dolan vekillerle ilgili. Adları yolsuzluk ve rüşvet iddiasına karışan 4 eski bakanın Yüce Divan’a gönderilmeleri konusunda bu isimlerin Başbakan Ahmet Davutoğlu’na büyük baskı yaptıkları ve bunda da etkili oldukları ifade edildi. Başbakan Davutoğlu’nun 4 eski bakanla görüşerek, “Yüce Divan’a kendi isteğinizle gidin” telkininde bulunmasının Erdoğan’ı rahatsız ettiğini anlatan AKP’li aynı yönetici şunları söyledi: “Eğer Erdoğan devreye girmeseydi, 4 eski bakan hem Soruşturma Komisyonu’nda hem de Meclis Genel Kurulu’nda yapılan oylamada Yüce Divan’a gönderilecekti. Erdoğan, buna engel oldu. 5 Ocak’taki oylama da Başbakan Davutoğlu’nun yurt dışında bulunduğu günlerde yapıldı. 3 dönemliklerin nerede ne yapacakları belli olmaz.”

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Böylesi de Hiç Görülmedi! Yarın IŞİD Bakınız Nerelere Saldıracakmış! Ankara’da Kritik Gün! Millilerimizin Rakipleri Belli Oldu... Üniversitede Okuyorsanız Eğer, Bu Haber Sizin İçin... Davutoğlu Şehit Yakınlarını Hedef Aldı ŞOK DALGA! 100 BİN KİŞİ KAÇIYOR! CHP'li Vekil'den HULUSİ AKAR HAKKINDA İNANILMAZ İDDİA!.. Feyzioğlu Erdoğan'a OTURAKLI KONUŞTU!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Sabahları Limonlu Su İçmeniz İçin 11 Neden!