ABD’nin İran’a yaptırımlarını ihlal etme planları yapma suçlamasıyla Manhattan’daki bir federal mahkemede görülen Halkbank davasına bankadan herhangi bir temsilci katılmadığı bildirildi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, savcılığın Halkbank’ın ABD’deki avukatlarına mahkeme celbi ilettiğini kaydeden Savcı Yardımcısı Michael Lockard, bankanın duruşmaya katılmayarak suçlamalardan kaçtığını ve mahkemeye itaatsizlik ettiğini söyledi.

HAKAN ATİLLA’YA GÖNDERME

Davaya bakan Yargıç Richard Berman bugünkü duruşmada, ABD’de iki yıldan uzun süre cezaevinde kaldıktan sonra Türkiye’ye dönen eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın Borsa İstanbul Genel Müdürü olması konusunda ise “Sanırım bu da finansal suçlar işlemiş birinin topluma entegre edilmesinin bir yolu” diye konuştu. Yargıç Berman, bankaya iki hafta ek süre tanındığını açıkladı.


HALKBANK'A NE CEZA GELEBİLİR Mİ

Bloomberg Intelligence’tan kıdemli hukuk uzmanı Elliott Stein “Eğer Türkiye Halkbank konusunda uzlaşmaya gitseydi, ödeyeceği tazminat bir kaç milyar dolar olarak kalabilirdi. Fakat, dava açıldıktan sonra ödenecek ceza veya tazminat 2014 davasında BNP Paribas’ın ödediği 8.9 doları milyarı aşabilir” yorumunda bulundu.

HALKBANK DAVASI NASIL BAŞLADI

17/25 tek başına bir operasyon değil, birbirine bağlı zincirleme giden bir olaylar zinciridir. İlk olay, 17 Aralık 2013’te yaşandı…

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, iş adamı, bürokrat ve memurların da bulunduğu çok sayıda kişiye yönelik ‘kara para aklama’, ‘altın kaçakçılığı’ ‘kamu görevlilerine rüşvet’ iddialarıyla bir operasyon başlatıldı. İşin başında Usta’nın zırhlamış olduğu Zekeriya Öz vardı. Gözaltına alınan 66 kişiden iş adamı Rıza Sarraf, Salih Kaan Çağlayan ve Barış Güler'in de arasında bulunduğu 14 kişi tutuklandı.

UZLAŞMADAN BİR SONUÇ ÇIKMADI

Buna karşılık hükümetin karşı atağa geçmesi beklenirken, şaşırtıcı bir şekilde gazeteci Fehmi Koru araya alındı. Cumhurbaşkanı Gül ve Usta’nın talimatıyla şimdi çete başı olan Gülen’le görüşmek üzere ABD’ye gönderildi. Ne için? Uzlaşmak için, ama bu arayıştan bir sonuç çıkmadı.

YOLSUZLUK İDDİALARI

İkinci olay, 25 Aralık 2013. Bu kez Başbakan Usta’nın oğlu Bilal'in de arasında olduğu 96 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Durumun ciddiyeti bu operasyonla anlaşılmış olsa gerek ki soruşturmayı yapan polisler değiştirildi, yeni gelenler de gözaltı kararlarını uygulamayınca, ortalık hepten karıştı.

MİT TIRLARIYLA SEVKIYAT

Ve son olay, 19 Ocak 2014, Adana’da ortaya çıktı. Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla sevkiyat yapan 3 TIR durduruldu, arandı. Sanıyorum Usta’yı çileden çıkaran bu müdahale oldu, çok sert tepki gösterdi. Yaptığı açıklamada, ‘Savcı, benim iznim, Adalet Bakanlığı'nın haberi olmadan böyle bir müdahalenin içine giremez. Milli İstihbarat Teşkilatı'nın ne getirip ne götürdüğüne bakamaz. Bu, paralel yapılanmanın diğer bir versiyonudur. Kısa bir zaman önce atılan adımın devamıdır’ dedi. Ve ilk kez operasyonlar arasında bir bağ olduğunu kamuoyuna duyurdu.

YAPTIRIM DAVASI AÇILDI, SIRADA YOLSUZLUK VE MİT TIRLARI VAR

Şu ana kadar ABD’de görülen davalara bakıldığında İran’a yaptırım delinmesiyle ilgili iddialar üzerinden davaların açıldığı ancak yolsuzluk ve MİT tırlarıyla sevkıyat iddialarının henüz dava konusu edilmediği anlaşılıyor. Türkiye ABD politiklarına karşı çıktığı anda –özellikle Suriye- yolsuzluk iddiaları yeniden gündeme taşınabilir.

ABD’nin tehdit ve şantajı altında kalan bir devlet adamı, anayasal vazifelerini yerine getirebilir mi, Türkiye’nin hak ve menfaatlerini koruyabilir mi, Türkiye şimdi bu sorulara cevap arayacak

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ