Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘devlet terörü' estirmekle suçladığı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Erdoğan için ‘İsrail'e takmış Yahudi düşmanı diktatör' diyerek çok ağır hakarette bulundu.

‘ERDOĞAN DİKTATÖR, YAHUDİ DÜŞMANI’

Netanyahu, "Yahudi düşmanı Erdoğan tarafından her gün trolling'e maruz kalıyorum" diye konuştu. Netanyahu, "O (Erdoğan), Kürt köylerinde kadın ve çocukları öldüren ordudan ve maalesef her geçen gün daha fazla diktatörlük çizgileri kazanan devletten farklı olarak ahlaklı ordu ve gerçek demokrasinin ne olduğunu iyi biliyor" diye ekledi. Ağır hakaret içeren mesaj şöyle:

“He is obsessed with Israel. He knows what a moral army is and he knows what a genuine democracy is, as opposed to an army that massacres women and children in Kurdish villages and a state which, to my regret, is becoming more dictatorial day by day.”

Netanyahu ayrıca, "İsrail'i takıntı yapmış durumda. Ancak burada bir gelişme var. Erdoğan eskiden bana her iki saatte bir saldırırken, şimdi her 6 saatte bir saldırıyor" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAHUDİ MADALYASINI İADE ETMELİ

Hatırlayanımız mutlaka vardır, 2004 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a, ABD’deki Yahudi Örgütü ADL ile Yahudi Kongresi AJD tarafından “Yahudi Cesaret Madalyası” verilmişti. Tartışmalar büyüyünce, Madalyanın Erdoğan’a neden verilmiş olduğu da yine dönemin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu tarafından şöyle açıklanmıştı:

“ERDOĞAN’IN CESUR MÜCADELESİ ADINA”

“Amerikan Jewish Congress (AJC) tarafından verilen ‘Profiles in Courage’ ödülü Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlık görevini deruhte ettiği dönemde New York’u ziyareti sırasında Ocak 2004’te ülkemizin demokratik değerlere bağlılığı ve teröre karşı cesur mücadelesi nedeniyle kendilerine takdim edilmiştir. “

DAVUT BOYNUZU

Bu madalya konusu epey tartışıldı ancak bu madalyanın temsil ettiği sembol ise hiç tartışılmadı.Neydi bu sembol? Yahudi Üstün Cesaret Madalyası’nın sembolü Davut Boynuzu’dur. Kutsal kitap Tanah/Tevrat’ta tek başına “Davut’un boynuzu” diye bir sembol yoktur ama Davut vardır bir de Boynuz vardır. Davut ve boynuz olarak ayrı ayrı sembolleri ifade eder.

“BOYNUZ KUTSALDIR”

En başta boynuz; Yahudi kutsal Tapınağının ayrılmaz bir parçasıdır. Sina Dağı’nda Tanrı tarafından Musa’ya verilmiş emirde geçmektedir yani boynuz kutsaldır şöyle ki; “Sunağı akasya ağacından kare biçiminde yap. Eni ve boyu beşer arşın, yüksekliği üç arşın olacak. Dört üst köşesine kendinden boynuzlar yaparak hepsini tunçla kapla(Tevrat/Çıkış 27:1/2)”

“BOYNUZ AYİNSELDİR”

İkinci olarak boynuz, günahlardan arınma için yapılan kutsal ayinin bir parçasıdır.Bu da İsrail’in Tanrısı tarafından İsrailoğulları’na bildirilmiştir;

“ALTIN BOYNUZ”

“Üzerinde buhur yakmak için akasya ağacından bir sunak yap. Kare biçiminde, boyu ve eni birer arşın, yüksekliği iki arşın, boynuzları kendinden olacak. Üstünü, yanlarını, boynuzlarını saf altınla kapla… Kahin Harun yılda bir kez sunağın boynuzlarını arındıracak. Kuşaklarınız boyunca yılda bir kez günahları bağışlatmak için sunulan sununun kanıyla sunağı arındıracak. Sunak ben RAB için çok kutsaldır(Tevrat/Çıkış 30: 1,2,3,10)”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ