Ekonomi
23 Mayıs 2020 ( 496 görüntülenme )

'Coşuyor' dediler... 'Hesap Çarpık'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) salgının etkilerinin derinleştiği nisan ayına ilişkin kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini yayımladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından hazırlanan rapora göre Nisan ayında kurulan şahıs şirketi sayısı geçen yıla göre yüzde 51 azaldı, kapananlarda ise yüzde 31 artış yaşandı.

OLAN KÜÇÜK ESNAFA OLUYOR
Geçen yıl nisan ayında 6 bin 789 şirket kurulurken bu sayı bu yılın nisan ayında 2 bin 878’e düştü. 1 yıldaki azalma yüzde 57 olarak kaydedildi. Açılan ve kapanan şirket istatistiklerine mercek tutulduğunda özellikle küçük ölçekli şahıs şirketlerinin salgına dayanamadığı gözlemlendi. Geçen yıl nisan ayında 1828 şahıs şirketi kurulurken 1265’i kapanmıştı. Buna karşın bu yıl sayılar tersine döndü. 888 şahıs şirketinin kurulduğu nisan ayında 1663 şahıs şirketi kapandı. İlgili dönemde kurulan şahıs şirketi sayısı yüzde 51 azalırken kapanan şahıs şirketi sayısı yüzde 31 arttı.

LOKANTALAR KAPANIYOR
Ocak-Nisan döneminde ise ülke çapında toplam 31 bin 181 kurulan şirkete karşılık 4 bin 405 şirketin kapandığı kayıtlara geçti. En çok kapanan faaliyetler ise salgının etkilerinin en çok hissedildiği hizmetler sektöründe yaşandı. Özellikle küçük esnaf statüsünde olan ve gerçek kişi işletmelerden oluşan lokanta ve seyyar yemek hizmeti faaliyetlerinde kapanan şirket sayısındaki artış dikkat çekti. Geçen yıl ocak-nisan döneminde 322 işletmenin kapandığı bu faaliyette bu yıl kapanan işletme sayısının 415’e çıktı. Bu sayının 117’si sadece nisan ayında kapanan işletmelerden oluştu. Geçen yıl nisan ayında ise bu faaliyette kapanan gerçek kişi işletme sayısı 55’ti.

İSTANBUL’DA YOKSULLUK
Öte yanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin nisan ayında sosyal yardım başvurusu yapan ve aylık geliri 2 bin 500 liranın altında olan 1228 haneyle yaptığı araştırma, kentteki yoksulluğu gözler önüne serdi. Araştırmaya göre, İstanbul’da yaşayanların yarısı sigortasız, 10 kişiden yedisinin bankaya borcu var. 10 kişiden dokuzu haftada iki kere et, tavuk veya balık yiyemiyor, eskimiş mobilyasını değiştiremiyor, istediği zaman yeni kıyafet alamıyor, evini yeterince ısıtamıyor, 1000 lira tutarında beklenmedik bir harcamayı borçlanmadan yapamıyor. Araştırmada dikkat çeken bazı sonuçlar madde madde şöyle:

HALKIN YÜZDE 47.3'NÜN DÜZENLİ GELİR YOK
- Yüzde 47.3’ü düzenli bir gelire sahip değil.
- Hanelerin yüzde 89.3’ünde gelir getirici faaliyette bulunan tek bir kişi bulunuyor. Çocuklu hanelerin yüzde 7’sinde çocuk işçi var.
- Hanelerin yüzde 70.6’sı bankalara, yüzde 20’si esnafa, yüzde 14.3’ü ise akrabalarına borçlu.

Kaynak: Milli Gazete

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ