Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, kırışıklık ve selülit için haftada iki kez kemik suyu içilmesini önerdi. Dr. Kıdır, kemik suyu içerek yaşlanmanın etkilerinin azaltılabileceğini söyledi.

İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi'nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, yaşın ilerlemesiyle birlikte, kolajen üretiminin azaldığını ve ciltte sarkmaların meydana geldiğini belirterek, kemik suyu içilmesini tavsiye etti. Kolajen kaybının, eklem rahatsızlıklarına ve selülitlere de neden olduğunu aktaran Dr. Mehtap Kıdır, kemik suyu içerek yaşlanmanın etkilerini azaltabileceğini dile getirdi. Dr. Kıdır’ın açıklaması şöyle;

‘YAŞLANDIKÇA KOLAJEN MİKTARI AZALIYOR’

"25’li yaşlardan sonra vücudumuzda kolajen (vücudumuzdaki dokulara destek sağlayan, doku ya da organların canlı ve esnek kalmasına yardımcı olan bir protein) üretimi yavaşlar. 35’li yaşlardan sonra bu yavaşlama daha da hızlanarak, etkilerini hissettirmeye başlar. Sıkı cilt, kolajen miktarı iyi olan cilt anlamına gelir. Cildimizdeki kolajen miktarı azalmaya başladığında ise cilt elastikiyetini ve sıkılığını kaybeder. Sonuç olarak, yaşımız ilerledikçe cildimizde sarkmalar, kırışıklıklar hatta eklem ağrılarıyla karşılaşmamız da kaçınılmaz hale gelir" ‘KOLAJEN KAYBINA YOL AÇAN FAKTÖRLER’

"Uzun süre güneş ışığına maruz kalma. Strese bağlı olarak vücut tarafından salgılanan kortizol miktarında artış. Yanlış ve zayıf beslenme alışkanlığı. Toksinlere maruz kalmak. Kronik iltihaplanma. Uyku düzensizliği ve yeterince uyumama. Vücudumuzdaki serbest radikallerin miktarındaki artış. Şeker ve rafine edilmiş ürün tüketimi, sigara, menopoz. Vücutta vitamin ve minerallerin emilimini zorlaştıran bazı tedaviler kolajen kaybına yol açan faktörlerin başında geliyor"

‘KALOJEN EKSİKLİĞİNİ KEMİK SUYU GİDERİYOR’

"Kolajen içerikli besinlerin ve kolajen takviyelerinin düzenli tüketimi ve kolajen içeren nemlendirici ürünlerin kullanımıyla cildin aşırı miktarda kolajen kaybetmesi durdurulabilir. Örneğin, cildimizin sıkılığını sağlayan kolajen desteğini kemik suyu kaynatarak alabiliriz. Kemikte ve ilikte yoğun olarak bulunan kolajen kemik suyunda jelatinimsi bir kıvama gelir. Bunu çorbalarda ve yemeklerde kullanarak derinizin ihtiyacı olan kolajeni doğal yollardan sağlayabilirsiniz. Haftada 2 kez uzun süre kaynatılmış kemik suyu ile cildinizi daha sıkı bir hale getirebilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ