Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun iktidar yanlısı konuşmaları ve barolara yönelik yasa değişikliğine sessiz kalması tepkilere neden olmuştu. Ankara'da protesto düzenleyen baro başkanları, istifasını istedikleri Feyzioğlu'nu alana almamıştı. Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan, 'yandaş' değerlendirilmesi yapılan Feyzioğlu'nu bugünkü köşe yazısına taşıdı. Çölaşan’ın tespitleri şöyle

‘İKTİDARA MUHALİF GÖRÜNDÜĞÜ İÇİN KAZANDI’
"Türkiye'de 81 ilin ayrı ayrı baroları var. Eğer avukatlık yapacaksanız, mesleğinizi sürdürmek için, bulunduğunuz ilin barosuna kayıtlı olmak zorundasınız. Bir de baroların üst kuruluşu olan Türkiye Barolar Birliği var. Bu kuruluşta para sonsuz. Başında Metin Feyzioğlu isimli bir avukat var. Aynı zamanda üniversitede öğretim üyesi. Son genel kurulda çoğunluğu elde edip kazanmıştı. İktidara muhalif görünürdü…Ve o nedenle kazanmayı başarmıştı.

‘BİZİM METİN FIRÇAYI YEDİ, OLAN OLDU’
"Onunla ilgili bazı sahneler şimdi gözümün önüne geliyor… Danıştay'ın açılış töreninde Metin çıktı kürsüye, uzun uzun konuştu…Ve eleştirdi! Törende o günkü Cumhurbaşkanı Abdullah Bey'le birlikte Başbakan Recep Bey de yer alıyordu. Recep Bey onu dinlemekten sıkıldı, toplantıyı hışımla terk etti, çıktı gitti.Bu arada sahnede konuşmakta olan bizim Metin de kendisinden bir fırça yedi! İşte ne olduysa o toplantıdan sonra oldu.”

‘METİN AKP’YE YANAŞTI, ARTIK ÖNEMLİ ADAM OLMUŞTU’
“Metin herhalde korktu, saf değiştirdi, AKP iktidarının yanında yer almaya başladı. Artık önemli adam olmuştu!.. İlgili ilgisiz pek çok derneğin ve sivil toplum kuruluşunun seçimlerine karışıyor, müdahale ediyor, kendince yönetim kadroları oluşturmaya, hoşlanmadığı bazılarını ise karşı adaylar çıkarıp devirmeye kalkışıyordu. Başkanı olduğu Türkiye Barolar Birliği'nin elinde muazzam miktarda para var. Haddi hesabı olmayan bir para!.. “

‘BAROLAR BİRLİĞİNİN MUAZZAM BİR PARA GÜCÜ VAR’
“Nasıl olduğunu sorarsanız, avukatlar Türkiye'nin her yerinde açılan bütün dava dosyaları için Barolar Birliği hesabına para yatırmak zorunda. Mekanizma şöyle:Bir dava açıldı. Dava dosyasına (ya da icra takibine, noter ihtarnamesine) vekalet koyan her avukat, her vekaletname için dosyaya 12 lira 30 kuruşluk Barolar Birliği pulu yapıştırmak zorunda.81 ilde yapılan milyonlarca işlemi ve sadece bu puldan elde edilen korkunç geliri düşünün!"

‘BAROLAR BİRLİĞİNİN LÜKS DİNLENME TESİSLERİ VAR’
"Metin'in elinde çok önemli, ancak pek gündeme getirilmeyen bir güç daha var…Ankara'nın en seçkin semtlerinden birinde beş yıldızlı bir otel, çeşitli restoranlar ve her çeşit spor ve dinlenme tesisleri…Konuklarını ve istediği kimseleri orada ağırlıyor. Bu büyük bir avantaj! Hem de çok büyük! Örneğin Metin'in alaşağı etmeye karar verdiği yönetimlerin yandaş delegeleri orada ağırlandığında hepsi çok memnun kalıyor, mutlu oluyor! Kalınan lüks odalarda, ya da ayrı ayrı veya birlikte yenilen yemeklerde siyasi taktikler ayarlanıyor.”

‘ŞİMDİ AKP’NİN HAS ADAMI’
"Evet, önceden muhalif çizgisiyle tanınan Metin Feyzioğlu artık 180 derece döndü ve iktidar yandaşı oldu. Yani çareyi onlara sığınmakta buldu. Şimdi AKP'nin has adamı. Meslektaşı olan avukatlar, 56 ilin baro başkanları Ankara'ya polis tarafından alınmaz ve üstelik bazıları dayak yerken, Metin hiç umursamıyor!”

‘BİZİM METİN GİDİCİ’
"Artık bıçak kemiğe dayandı. Metin, ilk genel kurulda gidici olduğunu anladı…Onu, gölgesine sığındığı AKP iktidarı bile kurtaramayacak. Şimdi o yüzden, bütün gücüyle delege ayarlaması yapmaya çalışıyor. Hükümete sığındı, umudunu onu kurtarmak için çıkarılacak yeni yasaya bağladı. Baroları bölüp parçalamak, bütünlüğünü bozmak ve kendisini bu yolla kurtarmak! Ama artık iş işten geçti. “

Kaynak: Sözcü/Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ