Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2397 görüntülenme )

Cizre'de Asker Kışlasında!

Tanklar kışlaya döndü...
 İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde güvenlik güçlerinin operasyonlarının tamamlandığını açıklaması, ilçede heyecan yarattı.

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçede Sur Mahallesi’ne gitmek isteyen, aralarında HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın da bulunduğu gruba polis izin vermedi.

Cizre'de PKK'ya yönelik operasyonun tamamlanmasının ardından güvenlik güçleri, ilçedeki Dicle Köprüsü'ne şehitler anısına Türk bayrakları astı, Nusaybin Caddesi'nde "Komando Marşı" okudu.Cizre'deki operasyon kapsamında yaklaşık 300 çukur kapatıldı, 700 barikat kaldırıldı. Güvenlik güçleri, Cudi Mahallesi'nde Doğuş ve Narin sokaklar arasında terör örgütü mensuplarınca kullanılan evlere de sabah saatlerinde  operasyon düzenledi. Buradaki teröristlerin etkisiz hale getirilmesiyle Cizre'de  operasyonlar tamamlandı.Sokağa çıkma yasağının devam ettiği ilçede arama-tarama faaliyetleri  sürüyor.

Operasyonların tamamlanması sonrası güvenlik güçleri de  şehitler anısına ilçedeki Dicle Köprüsü'nü Türk bayraklarıyla donattı. İlçeden  ayrılarak güvenlik noktasına gelen aileye ilgi gösteren güvenlik  güçleri, ailenin sağlık durumu hakkında bilgi aldı. Polisler, aileye "Hoş geldiniz. Güvendesiniz arkadaşlar biz varız.  Bitti olay artık güvendesiniz" ifadelerini kullandı.

Bu arada, operasyon kapsamında son çatışmalar Nusaybin Caddesi'nde  yaşandı. Operasyonun son bulmasıyla TSK ve emniyet unsurları caddede Türk bayrağı  açarak "Komando Marşı"nı okudu. Çevik Kuvvet Grup Amirliği binasının girişine de  "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez" afişi asıldı.

  BUGÜN BİTTİ

İçişleri Bakanı Efkan Ala, bugün öğle saatleri itibarıyla Cizre'deki operasyonların başarılı bir biçimde bittiğini söyledi. Ala, "Ama oradaki vatandaşlarımızın can güvenliğini daha garantiye almak için, oraya girdiklerinde herhangi bir patlama veya olumsuzlukla karşılaşmamaları için Silopi'de olduğu gibi Cizre'de de arama tarama faaliyetleri devam edecek.  

Arama tarama faaliyetleri bitinceye kadar, operasyonlar bitmiş olmasına rağmen  sokağa çıkma yasağı devam edecek. Sonra arama tarama faaliyetleri bitirilince bu  sefer yine bir daha bu şekle dönmemesi için gerekli geçici ve kalıcı güvenlik  noktaları oluşturulacak.

Bakanlıklarımız kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili  sahada olacak. Vatandaşlarımıza bugüne kadar teröristlerin ve terörist  saldırıların çektirdiği sıkıntıların bertaraf edilmesi için hükümet topyekün  olarak bir seferberlik halinde üzerine düşeni yapacak, onun da imkan ve zemini  hazırlanıyor. Ümit ediyorum, bundan sonra da diğer yerlerde de vatandaşlarımıza  en az zararla ya da hiç zarar vermemek üzere alınacak tedbirlerle terörün Türkiye  gündeminden çıkması için elimizden geleni yapacağız ve ümit ediyorum ki,  Türkiye'ye bu atmosferi hediye edebileceğiz."CİZRE KÖPRÜSÜ'NE BAYRAK ASILDI

Vatandaşlar ise operasyonların bitmesinin ardından ilçede sokağa çıkma yasaklarının da yakın zamanda kaldırılmasını beklediklerini dile getirdi.TANKLAR TABURA DÖNDÜ

Bu arada Cizre’nin çevresinde konuşlanan tankların da bugün öğleden sonra birlikleri olan Cizre Tank Taburu’na döndükleri görüldü.

SARIYILDIZ VE KADINLARA İZİN VERİLMEDİ

İlçenin dün Sur Mahallesi’nde bir evin bodrum katında yaralıların olduğu iddiaları üzerine bugün söz konusu yere ellerinde beyaz bayraklarla gitmek isteyen bir grup kadınların mahalleye girmesine, polisler izin vermedi. Kadınlar ve HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, ellerinde beyaz bayrak ile belediyenin önünde Sur Mahallesi’ne yürümek istemeleri üzerine, önlerini kesen polis, mahalleye girişlerine izin vermedi.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Twitter hesabında bu gelişmeyle ilgili, "Artık tahammülümüz kalmadı. Öğlene kadar alınmazlarsa yaralıların aileleri ile birlikte üçüncü vahşet bodrumuna hareket edeceğiz. Cenaze ve yaralıları almak için üçüncü vahşet bodrumuna yürürken polis etrafımızı kuşatıp gaz bombaları ile saldırdı, engelledi" iddiasında bulundu.

Milliyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ