Politika
11 Eylül 2020 ( 3123 görüntülenme )

Çıtlak Kazandı 'Vakıf Önde'

Kültür Bakanlığı İstanbul Türk Müziği Araştırma Topluluğunun açtığı sınavda postnişin branşını Bilal Erdoğan’ın eşinin dayısı olan Fatih Çıtlak kazanmıştı. Sınavı kazanan diğer 6 ismin de Bilal Erdoğan’ın kurduğu vakfın yöneticisi olduğu ortaya çıktı.

ÇITLAK 100 PUAN
KRT'den Çağdaş Ulus'un haberine göre, Kültür Bakanlığı, İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu postnişin, başsemazen, zakir, stajyer sanatçı alımı için sınav düzenledi. Postnişin bölümüne başvuran tek kişi sınavdan 100 tam puan aldı. Kazanan kişi tanıdık bir simaydı. Ramazan ayında yaptığı televizyon programlarıyla bilinen Fatih Çıtlak. Çıtlak aynı zamanda Bilal Erdoğan'ın kurduğu İnsan ve İrfan Vakfının da başında.

BİLAL ERDOĞAN’IN KURDUĞU VAKFIN YÖNETİMİNDEN 6 KİŞİ DA KAZANDI
KRT o sınavla ilgili yeni ayrıntılara ulaştı. İnsan ve İrfan Vakfının yönetiminde olan ve sınavı kazanan tek kişi Fatih Çıtlak değil. Kültür Bakanlığının sınavıyla 18 kişi işe alındı. Bu 18 kişiden altısı Bilal Erdoğan'ın kurduğu vakfın yönetiminde.

ABDURRAHMAN TEVRUZ
İşte onlardan biri. Abdurrahman Tevruz. Vakfın internet sitesinde yönetim kurulu üyeleri arasında ismi var. Aynı zamanda kurucu. tevruz sınavda 98,60 puan alarak semazenbaşı branşını kazandı. Abdurrahman Tevruz ismi internette arandığında bir trafik kazasına karıştığı görülüyor. 2011 yılında istanbul Üsküdar’da aşırı hızla kullandığı arabasıyla Kadriye turan ve 4 yaşındaki torunu Tarık Tunay Turan'a çarpan Tevruz, çocuğun ölümüne neden olmuştu. Savcı, Abdurrahman Tevruz'un kazada kusurlu olduğunu belirterek "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiş ancak Adli Tıp Kurumunun hazırladığı raporda Tevruz’un "tali kusurlu" olduğu belirtilince üsküdar 2. ağır ceza mahkemesi 5 ay tutuklu kalan tevruz’un tahliyesine karar vermişti.

DÖRT İSİM DAHA
Ve başka bir isim... Abdullah Gürsoy. O da Bilal Erdoğan'ın kurduğu vakfın yönetim kurulu üyeleri arasında. Sınavda 88.20 puanla semazen seçildi.
Yusuf Samet Bilkil, sınavı kazanan başka bir isim. Sınavda 93 puan alarak hafız seçildi. İnsan ve İrfan Vakfının mütevelli heyetinde yer alıyor.
Aygen Atay... Kültür Bakanlığı’nın sınavında 84 puan alarak zakir seçildi. Bilal Erdoğan’ın kurduğu İnsan ve İrfan Vakfının mütevelli heyetinde yer alıyor.
İskender Cüre de sınavı kazanan başka bir isim. Sınavda 96.40 puan alarak semazen seçildi. Bilal Erdoğan’ın kurduğu vakıfta genel koordinatör olarak görev yapıyor.

MEVLEVİLER TEPKİLİ
Kültür bakanlığı’nın sınavına mevleviler de tepki göstermişti., Mevlana’nın 22’nci kuşak torunu Faruk hemdem Çelebi “mevlevilik geleneği 750 yıldır belli ritüeller çerçevesinde devam ediyor. İlanla postnişin aramak ve kimlerden oluştuğu belli olmayan bir kurul tarafından sınava tabi tutulması mevlevilik geleneği ile örtüşmüyor. Postnişinliğin stajyeri, kıdemlisi olmaz." demişti.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE EVET
İnsan ve İrfan Vakfı, 16 Nisan'daki referandumla vatandaşların oyuna sunulan Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi'ne "Evet" diyerek destek vereceğini düzenlenen basın toplantısında açıklamıştı.

Kaynak: Ajanslar/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ