Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2421 görüntülenme )

Çin-ABD Gerilimi Tırmanıyor!

ABD, Filipinler ve Vietnam'ı ayağa kaldırdı...

Güney Çin Denizi'nde tansiyon yine yükseliyor.

Çin'in Güney Çin Denizindeki yapay adalarda inşa ettiği üslerden birine uçak konuşlandırması ABD'yi ayağa kaldırdı.

Bir süre önce bölgedeki Amerikan donanmasını ziyaret eden Savunma Bakanı Ashton Carter, gelişmelere ateş püskürdü. Carter'ın donanmayı ziyaretine üst düzey bir generalini tartışmalı adalardan birine göndererek cevap veren Pekin ise, son olaydaki iddiaları yalanladı.

Pekin'in Güney Çin Denizi'nde bulunan kayalıklara yapay ada yapmasının ardından bölgeye askeri uçak konuşlandırması ABD, Filipinler ve Vietnam'ı ayağa kaldırdı.
 
Çin hükümeti 2014 yılında bir çok ülkenin üzerinde hak iddia ettiği küçük ada ve kayalıklardan oluşan Spratly Adaları'nın bulunduğu bölgede 3 kilometrelik bir yapay bir uçak pisti oluşturmaya başlamıştı. Önceleri piste sadece sivil uçakların ineceğini iddia edip tartışmaları bastıran Çin hükümetine dün piste inen askeri uçak soruldu.

Çin, hasta olan çalışanların tahliyesi için askeri uçağın indirildiğini söylese de ABD Savunma Bakanı Ashton Carter bunun sıradan bir hadise olmadığını vurguladı.

Ayrıca Carter'ın Filipinler'in Güney Çin Denizindeki devriye gemilerini ziyaret ettiği aynı gün Çin'in üst düzey askeri yetkililerinden birinin tartışmalı adalara ziyaret gerçekleştirdiği Uzakdoğu medyasında konuşuluyor.

Washington, Güney Çin Denizini silahlandırmakla suçladığı Pekin'in uçak pistini askeri amaçlarla yaptırdığını ve adalara mühimmat depoladığını iddia etti.
Pekin ise iddiaları yalanladı ve kendilerinin değil ABD devriyelerinin bölgede tansiyonu yükselttiğini iddia etti.
Dünyanın en önemli deniz güzergahı olan ve petrol rezervlerinin bulunduğuna inanılan Güney Çin Denizi üzerinde Çin başta olmak üzere, Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan hak iddia ediyor.(ajanslar)
 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ