Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Mart 2017 ( 11962 görüntülenme )

Çin'den Çok Önemli Çağrı!

Uzakdoğu'da gerilim tırmanırken, Çin, Kuzey Kore'ye füze ve nükleer teknoloji denemelerini askıya alma çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, karşılık olarak da ABD ve Güney Kore’nin her yıl düzenlendiği ve Kuzey Kore’nin tepkisini çeken ortak askeri tatbikatı durabileceğini ifade etti.


Bakan Wang’ın çağrısı, Kuzey Kore’nin uluslararası yaptırımları delerek, dört füze denemesi yapmasının ardından geldi. Pyongyang Yönetimi’nin bu hamlesine karşılık ABD de Güney Kore’ye füze savunma sistemi göndermeye başlamıştı.

Çin’de her yıl düzenlenen parlamento toplantıları sırasında konuşan Wang, Kore Yardımadası’nda yaşanan krizi “karşı yönden hızlanarak gelen ve birbirine yol vermeye yanaşmayan iki tren” metaforuyla anlattı ve şu soruyu sordu: “İki taraf da gerçekten kafa kafaya çarpışmaya hazır mı?”

Wang gerilimi düşürmek için karşılıklı askeri operasyonların durdurmanın ilk adım olabileceğini ifade etti.

Amerikalı yetkililer, Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma (THAAD) sisteminin Çin için bir tehdit oluşturmadığının altını çiziyor. Ancak Pekin yönetiminin, güçlü radarı ile Çin topraklarını izleyebilmesinden çekindiği sisteme şiddetle karşı çıktığı biliniyor.

Kaynak:sözcü

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HDP Heyeti Yine İş Peşinde! KATAR GÖZÜNÜ ORDU'YA DİKTİ!.. İran'dan KRİTİK HAMLE! FLAŞ!.. Başbakan Yıldırım'dan REFERANDUM ANKETİ AÇIKLAMASI!.. PKK'ya Özel Üretim Silah Desteği ŞOK!.. TERÖR İSRAİL'İ VURDU!.. Erdoğan Adana'yı Karıştıracak Domuz Gribinden Ölenlerin Sayısı Artıyor

Bakmadan Geçme!

KAPAT
AK Parti ve MHP'de Koalisyon Görüşmelerinde İsimler Belli Oldu