Genel
08 Mart 2017 ( 12006 görüntülenme )

Çin'den Çok Önemli Çağrı!

Uzakdoğu'da gerilim tırmanırken, Çin, Kuzey Kore'ye füze ve nükleer teknoloji denemelerini askıya alma çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, karşılık olarak da ABD ve Güney Kore’nin her yıl düzenlendiği ve Kuzey Kore’nin tepkisini çeken ortak askeri tatbikatı durabileceğini ifade etti.


Bakan Wang’ın çağrısı, Kuzey Kore’nin uluslararası yaptırımları delerek, dört füze denemesi yapmasının ardından geldi. Pyongyang Yönetimi’nin bu hamlesine karşılık ABD de Güney Kore’ye füze savunma sistemi göndermeye başlamıştı.

Çin’de her yıl düzenlenen parlamento toplantıları sırasında konuşan Wang, Kore Yardımadası’nda yaşanan krizi “karşı yönden hızlanarak gelen ve birbirine yol vermeye yanaşmayan iki tren” metaforuyla anlattı ve şu soruyu sordu: “İki taraf da gerçekten kafa kafaya çarpışmaya hazır mı?”

Wang gerilimi düşürmek için karşılıklı askeri operasyonların durdurmanın ilk adım olabileceğini ifade etti.

Amerikalı yetkililer, Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma (THAAD) sisteminin Çin için bir tehdit oluşturmadığının altını çiziyor. Ancak Pekin yönetiminin, güçlü radarı ile Çin topraklarını izleyebilmesinden çekindiği sisteme şiddetle karşı çıktığı biliniyor.

Kaynak:sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ