Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul’da yapılan Feminist Gece Yürüyüşü sırasında ezanın ıslıklandığı iddialarını değerlendirdi.

Sosyal medya platformu Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Cihangir İslam, Feminist Gece Yürüyüşü'nün polis barikatının ve yürüyüşe izin verilmemesinin ıslıkladı ve protesto edildiği açıklamasını hatırlattı.

İSLAM: ‘OYUNA GELMEYİN’

Açıklamanın dikkate alınmasını isteyen İslam, paylaşımında "Sizlere ‘feminist olun!' demiyorum. Diyorlar ki: —‘Biz ezanı ıslıklamadık, ezanı protesto etmedik; polisin engellemesini ve sıkıştırmasını protesto ettik. Olayı çarpıtmayın!' Bu beyanı dikkate alın diyorum. Dikkate almalısınız diyorum. Oyuna gelmeyin diyorum." ifadelerine yer verdi.

BBC YAZDI

BBC Taksim’de yaşanan Ezan Olayını aratırdı ve şöyle yazdı;
“Ezanı protesto iddiası ilk olarak sosyal medya hesaplarında gündeme getirildi. Özellikle Yeni Şafak'ta gazeteci Burak Doğan'ın 9 Mart'ta paylaştığı bir video bu iddianın kanıtı olarak sunuldu. Doğan videoyu, "Dün akşam Taksim'de 'ezan' okunduğu sırada akıllarınca protesto etmeye kalkan alçaklar" açıklamasıyla paylaştı.

VİDEOYU PAYLAŞAN BBC’NİN SORULARINA YANIT VERMEDİ

Birçok internet sitesi, bu video üzerinden gösteride ezanın protesto edildiği yönünde haberler yayımladı. Fransız Kültür Merkezi'nin karşısındaki binalardan birinin üst katlarından çekildiği anlaşılan videoda hem kadınların protestolarının sesi hem de ezan sesi duyuluyor. BBC Türkçe'nin telefonla ulaştığı gazeteci Doğan, konuyla ilgili görüş bildirmek istemediğini belirtti.

GÖSTERİCİLERİ ELEŞTİRENLER ŞİMDİ ÇARK ETTİ

Ezan üzerinden göstericileri eleştiren bir yazı yazan Türkiye Gazetesi Yazarı Süleyman Özışık, 11 Mart'ta ise, eylemde ezanın protesto edildiği haberinin gerçeği yansıtmadığının belirlendiğini belirtti ve bir özür yayımladı.

Yeni Şafak yazarlarından Fatma Barbarosoğlu Twitter hesabından, "Kadınlar günü yürüyüşünü, lütfen ezanı protesto ettiler diye etiketlemeyelim. Ezan okunurken protestoya devam etmek ile ezanı protesto etmek aynı şey değil. Bu vatanda hep beraber saygı mesafesini koruyarak yaşamayı başarmak zorundayız. Olaylara rikkat ile dikkat ile yaklaşalım" açıklamasını yaptı.

Yazar Cihan Aktaş da Twitter hesabından, "Bilgi toplumu değil hurafeler çağı adeta. Kadın örgütleri ezana karşı bir kasıtları olmadığını söylediği halde bu açıklamayı duymazdan gelerek suçlamayı sürdürmenin anlamı nedir? Ezan bu ülkede provokatörlerin eline düşürülmeyecek kadar hassas bir ortak değer" mesajı paylaştı.

KADIN ÖRGÜTLERİ NE DİYOR?

Farklı kadın hakları grupları, iddialar ardından sosyal medyada yaptıkları açıklamalarla, gösteride ezanı protesto gibi bir durumun yaşanmadığını belirtti. 17. Feminist Gece Yürüyüşü imzasıyla yayımlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

‘BİZİM EZANLA ASLA BİR SORUNUMUZ OLMADI’

"Polis kadınların yolunu keserken, bir araya getirmezken, gaz sıkarken, arama yaparken ezan dinlemedi. 16 yıldır yürüdüğümüz güzergahta, yürümemizi engelleyip bizi caminin yanında tutanlar şimdi de kalkmış ezana karşısınız diyor. Kimse çarpıtmasın, bizim isyanımız polis barikatına, kadınların yürüyüşünü, 8 Mart'ı engellemek isteyenlere."

‘BİZ YÜRÜYÜŞ İÇİN ORADA TOPLANDIK’

17 yıldır gece yürüyüşü katılımcılarından olan ve ezanı protesto iddialarını gündem değiştirme çabası olarak değerlendiren Meriç Eyüpoğlu, "Bizim bütün motivasyonumuz, kadınlar olarak bir araya gelip dayanışma ve coşkuyla bu yürüyüşü yapmaya ilişkindi. Başka bir gündemimiz yoktu. Orada ne ezanla ne de başka bir şeyle ilgilenmek söz konusuydu" diyor. Eyüpoğlu, "Bu konuda bizi bir açıklama yapmak zorunda bırakmalarından dahi hoşlanmıyoruz" diye ekliyor.

Kaynak: Sputnik News/ BBC

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ