Politika
13 Eylül 2019 ( 1254 görüntülenme )

Çifte Vatandaş: 'TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ'

Dışişleri Bakanlığı’nda daha önce yapılan siyasi atamalar üzerindeki tartışmalar sürerken, yeni büyükelçi atamalarında da bakanlık dışından isimler büyükelçiliklere atandı. Cezayir'e atanan ise çifte vatandaşlık taşıyor. 

MANEVİ KIZI DENİLEN İSİM CEZAYİR'E  BÜYÜKELÇİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “manevi kızı” olarak nitelendirilen Brüksel Bölge Parlamentosu milletvekili olan Mahinur Özdemir’in Cezayir’e büyükelçi olarak atanması kesinleşirken, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nda görev yapan Mehmet Metin Eker de İslam İşbirliği Teşkilatı nezdinde Türkiye’nin Daimi Temsilciliği görevini yapacak büyükelçi olarak atandı.

EGEMEN BAĞIŞ’IN HALA İSMİ GÖRÜNMÜYOR

17-25 Aralık operasyonu sonrası bakanlıktan istifa eden AKP’li Egemen Bağış’ın da Prag’a atanacağı belirtilirken, Bağış’ın dün Dışişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan atama listesinde yer almaması dikkat çekti. Fakat Bağış, kendi sosyal medya hesabından Prag Büyükelçiliği’ne atanmasına gelen tebrik mesajlarını paylaşıyor.

CEZAYİR’E ATANAN ÖZDEMİR BELÇİKA VATANDAŞI

Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi olarak ataması kesinleşen Mahinur Özdemir, 2009 yılında Avrupa Parlamentosu’na seçilen ilk başörtülü milletvekili oldu. Belçika’da doğan ve Belçika vatandaşı da olan Özdemir, 2014 yılında 1915 Ermeni tehcirini “soykırım” olarak tanıyan bildiriyi imzalamayı reddettiği için Frankofon Merkez Hümanist Demokrat Parti’den ihraç edilmişti. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2010’da Özdemir’in nikâh şahitliğini yaparken Özdemir, partisinden ihraç edildikten sonra Belçika’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde düzenlenen protesto gösterisine Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan da katılmıştı.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ