Seçimler yaklaşırken aday belirleme süreçlerinin olarak sonuna gelindi. Ortaya çıkan aday seçimlerinde gazeteciler arasında AK Parti'nin geçmiş dönemdeki kadar rahat seçilemeyeceği söylentisi daha yüksek sesle dile getirilir oldu. Tüm bu tartışmaların üstüne, Binali Yıldırım'ın görevini bırakmadan İstanbul belediye başkanlığına aday olması da eleştirilerin başını çekti.

AKP SEÇİMİ KAYBEDERSE MAHKEME KOŞACAK, DİKKAT!

Gazeteci ve yazar Orhan Uğuroğlu, Seyr-i Sabah programında Yıldırım'ın istifa etmeden aday olması ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerinin Anayasa'ya aykırı bir biçimde görevlerinin devam etmesinin bilinçli yapıldığını iddia etti. Uğuroğlu, seçimin kaybedilmesi durumunda bu konunun mahkemeye taşınacağını ve seçimlerin iptaline gidilebileceğini şu ifadelerle açıkladı:

‘HEMEN YARGI YOLUNA BAŞVURULMALI, TARİHE NOT DÜŞÜLMELİ'

"CHP, YSK'ya başvurmayacağını söyledi. YSK'ya kimse güvenmiyor ama tarihe de bir belge bırakmak lazım. Biz başvuru yaptık yargı her zamanki gibi otoritenin baskısıyla reddetti dedirtmek lazım. Reddetmesi bu işin hukuki olduğunu göstermiyor. Bunun çok örnekleri var. YSK mühürsüz oyları kabul etti bu hukuki miydi? O üyelerin sicillerine kara bir leke olarak düştü. Siz başvuru yapmazsanız o kara lekenin hangi organa düşeceğini bilemeyiz.

 O zaman derler ki başvursaydım belki bu başvuruyu haklı bulur şaibeli bir seçimi engellerlerdi. Uluslararası yargıya da gidilmiyor. Bu başvuru yapılmazsa o kapılar açılmayacak.”

‘BİNALİ YILDIRIM ADAY OLAMAZ, SEÇİLMEZE AKP SİÇİMLERİ İPTAL YOLUNA GİDEBİLİR’

“Bugünkü yazım iki ayaklı: Birinci İstanbul'da Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım'ın yarışacak olması. Bu yarışta anketler ve gelişmeler gösteriyor ki İmamoğlu seçilecek gibi duruyor. TBMM başkanı olan Binali Yıldırım Anayasa'nın 94. Maddesine göre siyasi faaliyetlere katılmaması lazım. Seçildikten sonra bir kez olsan AKP'nin bir kez olsun AKP grup toplantısına katılmadı. Madem siyasi faaliyet değil niye katılmadı?

Çünkü anayasa hükmü var. Şimdi istifa etmiyor. Diyelim ki İmamoğlu seçildi. Birisi başvurursa seçimin iptali istenir. Ne yapacak o zaman hukukçular? Tamam deyip iptal edecek. İstanbul'da seçimin şaibeli yapılmasının böyle bir sonucu olacak.”

‘YSK ÜYELERİNİN SÜRE UZATIMI ANAYASAYA AYKIRI”

“İkinci planda: YSK'nın 6 üyesinin görev süreleri doldu Ocak ayında. Bunların yerine yenisinin seçilmesi lazım. 31 Mart'a kadar da uzun bir sür var. Ayın 15'inde yeni seçim sürecinin başlaması lazım. Adaylar belirlenecek ve 6 yeni üye gelecekti. Ömer Faruk Emin Ağaoğlu, Yargıtay cumhuriyet başsavcılığından ayrıldı ve YSK, Danıştay ve Yargıtay'a başvurdu. Seçimlerin yeniden yapılmasını istedi, alınan kararların anayasaya aykırı olacağını söyledi. Bunlar devam ederken TBMM'de torba yasayla bir değişiklik yapıldı ve 6 üyenin görev süreleri ve 2020'de dolacak olan üyelerin görev süreleri uzatıldı.

Ama uygulanmaması için anayasanın 76. maddesi gereği bir hüküm var: Seçime bir yıl kala yapılan değişiklikler bir sonraki seçimde uygulanır. Seçimi kaybedecek iktidarların şaibeli yasa teklifi getirmesi daha önce defalarca yaşandı.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ