Reklamlar

Erdoğan Öyle Bir Seferberlik İlan Etti ki...

1044 görüntülenme 15 Aralık 2016
Reklamlar
"Savaş ilanı devlete karşı olur, terör örgütleriyle ise mücadele olur, savaş ilan edemezsiniz..."

CNN Türk yayına bağlanan Ceza Hukukçusu Ersan Şen, Erdoğan'ın bugünkü 'Milli Seferberlik ilan ediyorum' sözlerini yorumladı.

Ceza hukukçusu Ersan Şen'in açıklamaları şöyle,"Bir defa Anayasa'da 4 hal var. Savaş, seferberlik, OHAL ve sıkıyönetimleri düzenlemiş. Bunlardan savaş ilanına TBMM karar veriyor.

 Sıkıyönetim ve OHAL'e ise Milli Güvenlik Kurulu'nun görüşü alınamsı zorunlu, Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı'nın başkanlığı'nda toplanacak, Resmi Gazete'de yayımlanır bu ilan. 

Seferberliğin kelime anlamı; Bir ülkenin silahlı kuvvetlerinin savaşa hazır hale getirilmesi demektir. Neticede savaş düzenine geçilmesi demektir. Bu durum savaşın ilan edilmesi aşamasında ve savaş halinde devam eder.

 Seferberlik Anayasa'nın üç yerinde geçiyor. 15., 122. ve 125. maddelerinde. Ne zaman, kim, nasıl seferberlik ilan edeceği konusunda bir çerçeve yok. Cumhurbaşkanı kısmi olarak ilan edebilir. Kamuoyu desteği için. 

Eğer bunu sıkıyönetim halinde yapılacaksa 122. maddeye yönelik olacak. Sıkıyönetim hali olduğunda seferberlik ilan edilebileceği anlamı çıkar. Bir ülkenin silahlı kuvvetlerinin savaşa hazır durumda olması deniyor. 

Dünya üzerinde savaş ilanı devlete karşı olur. Devletler birbirine savaş ilan eder. Terör örgütlerine karşı savaş ilan edemezsiniz" dedi.

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Nihat Doğan Atatürk din düşmanı mıydı diye Yaşar Nuri Hoca'ya sorunca... PKK'LI TERÖRİSTLER BU GÖRÜNTÜLERİ YAYINLADI... PKK yandaşları otobüse ateş açıp molotof attı Yer YOĞUN BAKIM!.. BU İNSANLAR NE YAPIYOR!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
BÜLENT ARINÇ: Çok saraylar yaptık ama adaleti sağlayamadık