Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye’den çekilme planından, Suriye’de güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin son detaylara, Venezuela’da yaşanan siyasi krize kadar pek çok konuyu değerlendirdi.

‘GEREKLİ ADIMLAR ATILMAZSA HAREKATA BAŞLARIZ’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adana mutabakatının detaylarını anlattı. Çavuşoğlu, "Mutabakatın ekinde bildirim var. En sonunda da 'Eğer anlaştığımız alanlarda adım atılmazsa Türkiye, Suriye içinde gerekli harekatı yapma hakkını saklı tutar, ya da yapacaktır' diyor. İyi uygulandığı zaman bu bizim işimize yarar" dedi. Çavuşoğlu, mutabakatın ekinde bildirim olduğuna vurgu yaparak, şöyle konuştu;

‘ADANA MUTABAKATINA GÖRE SURİYE TOPRAKLARINDA TERÖRİST BARILDIRILMAYACAK’

“En sonunda, ‘Eğer anlaştığımız alanlarda adım atılmazsa Türkiye, Suriye içinde gerekli harekatı yapma hakkını saklı tutar, ya da yapacaktır.’ diyor. Bu bölümü tek taraflı bir madde fakat çok açık, net bir şekilde burada teröristleri barındırmayacağını, diğer ülkelerden gelenlerin Suriye üzerinden Türkiye'ye geçmeyeceğine dair çok net taahhütler de var. Bu taahhütleri de yerine getirmiş. Çok sayıda PKK’lıyı da teslim etmiş” dedi.

‘KARŞIMIZDA BİR SURİYE DEVLETİ VARSA, BU ANLAŞMA İŞE YARAR’

Çavuşoğlu ”Bu bizim şu anda işimize yarar mı?” sorusuna ”Karşımızda bir Suriye devleti yönetimi varsa, bizim işimize çok yarar. İyi uygulandığı zaman işimize yarar.” diye cevap verdi ve ekledi:

“RUSYA GÜVENLİ BÖLGEYE KARŞI DEĞİL”

”Ruslar güvenli bölgeye karşı değil. Zaten ABD’nin açıklamasından sonra güvenli bölgeyle ilgili açıklamalara bakansanız, özellikle Türkiye'nin endişelerinin karşılanması gerektiğini söylüyorlar. Güvenli bölge konusunda Rusların bir karşıtlığı yok. Moskova'daki toplantıda da bunu gördük” diye konuştu.

‘GÜVENLİ BÖLGE OLURSA, SURİYELİ KÜRTLER DÖNER’

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarından sonra 300 binden fazla Suriyeli’nin ülkesine döndüğünü belirten Çavuşoğlu, ”Bu bölgelere 300 bin kişi dönüyorsa, düşünün Fırat'tan Irak sınırına kadar bu alanda, bu derinlikte bir güvenli bölge olduğu zaman çok sayıda insan döner. Böyle bir durum olduğunda en çok da kimler döner biliyor musunuz? Türkiye'deki Suriyeli Kürtler döner. Çünkü YPG, bunların dönmesini istemiyor. Çünkü YPG ile bunlar aynı ideolojiye sahip değiller.” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ