Genel
24 Ağustos 2018 ( 530 görüntülenme )

Çavuşoğlu'ndan mesaj... 'BİZİ KISKANIYORLAR'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , Rusya'nın başkenti Moskova'da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Görüşme sonrası düzenlenen basın açıklamasında Çavuşoğlu;


'BAZI ÜLKELER BİZİ KISKANIYOR'

 "İlişkilerimizi her alanda üst düzeye çıkarmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Bu yakın ilişki ve dostluk bazı ülkeleri kıskandırmıyor da değil. Rusya bizim için stratejik bir ortaktır. Rusya'dan gelen turist sayısının sürekli artması bizleri memnun ediyor. Bu sene 6 milyon civarında Rus dostumuzu ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz."

'GENİŞ ÇAPLI İŞBİRLİĞİ'

"Bugün Lavrov'la Suriye'yi konuştuk. Bir taraftan Astana ruhunu devam ettirmek için çalışmamız lazım diğer taraftan siyasi durumu çalıştırmak lazım. Üç garantör ülkenin heyetleri El-Nusra'yla bir araya gelecek. Bizim işbirliğimiz sadece Suriye'yle sınırlı değildir. Kafkasya'dan Orta Asya'ya birçok alanda işbirliğimiz var" şeklinde konuştu.

LAVROV'DAN VİZE AÇIKLAMASI

Lavrov, "Vize konusunda istişare mekanizması oluşturulacak. Mütabakatların hayata nasıl geçirildiğine değindik. Soçi'de Anayasal Komite'nin kurulması hedefi vardı. Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde evlerine dönüşünü sağlayacağız. Ortak planlarımızın arasında teröristlerin köklerinin kazınması. Suriye'nin istikrara ve barışa kavuşmasını istiyoruz" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, görüşme öncesi yaptığı kısa açıklamada "İşbirliğini artırmanın yollarını arayacağız" dedi. Önümüzdeki günlerde liderler arasında da temaslar olacağını belirtti.

Mevlüt Çavuşoğlu daha sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de bir araya gelecek. Geçen hafta da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan Rusya'ya gitmişti.

kaynak:cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ