Politika
28 Haziran 2018 ( 4805 görüntülenme )

ÇAVUŞOĞLU'DAN ŞAKA GİBİ AÇIKLAMA!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu seçim sürecine ilişkin AGİT'in eleştirisine tartışılacak bir yanıt verdi. Çavuşoğlu; "Eşit şartlarda herkesin medyaya çıkma şansı varsa ve bunu kullanabiliyorsa bu önemlidir." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Kopenhag'da Çavuşoğlu , uluslararası Ukrayna Reform Konferansı'nın ardından basına açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada AGİT seçim süresinde Türkiye'de AKP 'ye medyada daha fazla söz hakkı verildiği tespitine şaşırtıcı bir yanıt verdi. Çavuşoğlu , AGİT 'in hükümetin seçim öncesinde basında daha çok görüldüğü eleştirisine ilişkin;

“HERKESİN MEDYADA EŞİT ŞANSI VARDI”

"Eğer hükümetteyseniz ve çalışıyorsanız tabii ki yaptığınız faaliyetler daha çok görünür. Diğer taraftan diğerlerinin önünde engel varsa, engellenirse o zaman problem. Eşit şartlarda herkesin medyaya çıkma şansı varsa ve bunu kullanabiliyorsa bu önemlidir." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu , Türkiye'deki seçim sürecinde değişik uluslararası örgütlerden de gözlemciler geldiğini belirterek, "Çünkü biz herhangi bir şeyden çekinmiyoruz. Demokratik, şeffaf ve özgür bir seçim gerçekleştirdik." dedi.

SEÇİMDE NELER YAŞANDI?

TRT, Cumhur İttifakı’nın resmi propaganda kanalı gibi yayın yaptı. Cumhur İttifakı içerisinde yer alan AKP’ye 1-20 Mayıs tarihleri arasında toplam 41 saat 18 dakika, MHP’ye ise 52 dakika yer verildi. Cumhur İttifakı dışında kalan partiler ise TRT tarafından adeta görmezden gelindi. CHP’ye 20 günde dört saat zaman ayıran kanal, İYİ Parti’ye dokuz dakika ayırdı. HDP ve Saadet Partisi ise görmezden gelindi.

ERDOĞAN’A 28, İNCE’YE 2 SAAT

Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayları da medyada görmezden gelinenler arasında yer aldı. 14-24 Mayıs arasında Cumhurbaşkanı adaylarının ne kadar sürede bu kanallarda yer aldığına yönelik araştırmaya göre, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT 1’de 2 saat 35 dakika 59 saniye, TRT Haber’de 15 saat 25 dakika 22 saniye, Kürtçe yayın yapan TRT 6 kanalında 10 saat 27 dakika yer aldı. 


Erdoğan’a toplam 28 saat, 28 dakika yer veren TRT, CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’ye ise toplam 2 saat 51 dakika süre verdi.

Kaynak: cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ