ABD Maryland Eyaleti'nin Valisi Larry Hogan, eyalette 2 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını, bunlardan 86 yaşında olan kadının Türkiye’den ABD'ye seyahat ettiğini açıkladı.

‘TÜRKİYE BAĞLANTILI İLK VAKA’
ABD'deki Maryland Eyaleti'nin Valisi Larry Hogan, eyalette yaşanan koronavirüs vakalarıyla ilgili bilgi vermek için gazetecilerin karşısına çıktı. Hogan, 2 kişinin koronavirüs testinin daha pozitif çıktığını, bunlardan 86 yaşında olan kadının Türkiye’den ABD'ye seyahat ettiğini açıkladı.Kadının tedavi altına alındığını belirten Hogan “Bu Türkiye’ye seyahat ile bağlantılı ilk korona vakası gibi görünüyor” dedi.

CORONA VİRÜS (COVİD-19) NEDİR?
Korona virüsler; MERS soğuk algınlığı, Ortadoğu solunum sendromu, SARS ve şiddetli akut solunum yetmezliği sendromu Korona virüsü arasında dağılım gösteren bir virüs ailesidir. Dünyada çok sayıda insana bulaşan ve hızla yayılan Covid-19’un ülkemizde de yayılma riski mevcut bulunmaktadır.

KORONA VİRÜS (COVİD-19) NASIL YAYILIR?
Korona virüsler genellike hayvanlar arasında yayılım göstermektedir. Ancak bazı Korona virüsler hayvanlardan insanlara bulaşabilir. Buna yayılma etkisi denmektedir.

KORONA VİRÜS (COVİD-19) NASIL BULAŞIR?
Yapılan araştırmalara göre Korona virüsü ağız, göz ve burun gibi bölgelerden temas yoluyla bulaşmaktadır. Bu araştırmalarda, virüsün hava yoluyla bulaştığını gösteren herhangi bir sonuç elde edilmemiş olmakla beraber, virüsün konak dışında yaklaşık 3 gün hayatta kalabildiği tahmin ediliyor. Bu temas hasta bir bireyin üzerinize ya da sizin temas edebileceğiniz herhangi bir yüzeye hapşırması ve ya öksürmesiyle direkt ya da dolaylı yoldan gerçekleşebilir. Eğer hasta olduğunuzu düşünüyorsanız çevrenizi korumak için maske takmalısınız.

NASIL KORUNMALI?
İlk olarak ellerinizi düzenli aralıklarla su ve sabunla en az 1 dakika sürecek şekilde yıkamalısınız.
Kişisel hijyeninize dikkat etmelisiniz. Elinizi yüzünüze sık sık temas ettirmeyin. Öksürürken ve hapşırırken dirsek içinizi yüzünüze siper edin. Yanınızda kolonya gibi alkol içerikli hijyen malzemeleri taşıyabilir ayrıca okulumuzda bulunan asansörlerin yanındaki dezenfektanı kullanabilir enfekte olma riskinizi azaltabilirsiniz.

Kaynak: Bahçeşehir Üniversitesi/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ