2582 görüntülenme 03 Şubat 2021
İzmir’de Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin rektör atamasını protesto eylemlerine destek olmak için basın açıklaması yapmak isteyen gençlere polis sert müdahalede bulundu. Topluluğu biber gazı ve plastik mermi kullanarak dağıtan polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında, olay yerinde hak ihlallerine dair gözlemci görevi ile bulunan iki avukat da var.

PROTESTO YASAK

İzmir'de üniversite öğrencisi gençler Boğaziçi Direnişi'ne destek olmak için Konak İlçesi Alsancak Mahallesi'nde biraraya geldi. Saat 17:00'de Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapmak isteyen gençler polis engeli ile karşılaştı.

GENÇLERE TERS KELEPÇELER TAKILDI

Polis ekipleri topluluğu dağıtmak için biber gazı ve plastik mermi kullandı. Ardından sert müdahaleler ve gözaltı uygulaması yapıldı. Bazı İzmirliler ile polis arasında ara sokaklarda kovalamaca yaşandı. Kordon'da da gözaltı işlemi oldu. Polisin yere yatırdığı gençlere ters kelepçe takıldı.

‘GÖZALTINDAKİLERE ŞİDDET’

Gençlerin yanı sıra Avukat Nazlı Akın ile Avukat Erdoğan Akdoğdu'nun da gözaltına alındığı öğrenildi. İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, gençlerin anayasal ve demokratik haklarını kullanarak basın açıklaması yapmak için olay çıkarmadan yürüdüklerini söyleyerek, “Ortada tamamen barışçıl bir yürüyüş söz konusuyken, herhangi bir şiddet yokken, güvenlik görevlileri gaz bombaları ile doğrudan müdahale etti. Gözaltına alınanlara yoğun şiddet uygulanması söz konusu” dedi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ