Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2434 görüntülenme )

Çalışan Emeklinin Kıdem Tazminatında Yargıtay Kararı!

Bilginiz olsun...
2'NCİ KIDEM TAZMİNATI HAKKI

SSK'lı olarak emekli olan kişiler, emekli olmaları nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanıyor.
 
25 yıl aynı işyerinde çalışan bir kişi emekli olurken 25 aylık brüt ücreti tutarındaki kıdem tazminatını alarak işten ayrılabiliyor.
 
Bu durumdaki kişilerin,
emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya devam ederse kıdem tazminatı alıp almayacağı tartışma konusu oluyor.
 
Tazminat nasıl hesaplanıyor?
 
Y argıtay, emeklilik nedeniyle ayrılan çalışanın tekrar aynı işyerinde çalışmaya başlaması halinde emekli olunan tarihte kıdem tazminatı ödenirse kıdem hakkının sıfırlandığı görüşünü dile getirdi.
 
Örneğin; çalışan 20 yıl aynı işyerinde çalışıp kıdem tazminatını alarak emekli olmuş ve emekli olduktan sonra yeniden aynı işyerinde çalışmaya devam ederek 3 yıl daha çalışmış ise ikinci kez kıdem tazminatına hak ettiğinde yalnızca 3 yıllık tazminat alabilir.
 
Aylıkları artar mı?
 
Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarının artıp artmayacağı da kendi tercihlerine bağlı.
 
Emekli olduktan sonra SGDP ödeyerek çalışmaya devam eden kişiler, bu işlerinden ayrıldıklarında da aynı emekli aylığını alırlar.
 
Çalışan emekli eğer aylığını kestirip çalışmaya devam etmişse çalışması sonlandığında daha yüksek bir aylık alabilir(Sabah).
 

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

VAY OHAL VAY!.. PKK GELDİ VURDU GİTTİ... İstanbul Yeni Baro Başkanı'nı Seçti! İŞTE O İSİM... ŞOK! Aykut Erdoğdu'dan REFERANDUMDA ÜRKÜTÜCÜ SENARYO! Türk Büyükelçi Alman Dışişleri'ne Çağrıldı! FLAŞ!.. Ertuğrul ÖZKÖK "AKP'DEN ATILACAK" 9 KİŞİNİN TAM LİSTESİNİ YAYIMLADI... DÜZCE'DE BAHÇELİ EKİBİNDEN AKP'YE KOLTUK!.. Bu Çikolatalara Dikkat! Dışişleri'nden İsrail'e SERT TEPKİ!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
MHP'den Erdoğan'ın keyfini kaçıracak koalisyon şartı