Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2449 görüntülenme )

Çalışan Emeklinin Kıdem Tazminatında Yargıtay Kararı!

Bilginiz olsun...
2'NCİ KIDEM TAZMİNATI HAKKI

SSK'lı olarak emekli olan kişiler, emekli olmaları nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanıyor.
 
25 yıl aynı işyerinde çalışan bir kişi emekli olurken 25 aylık brüt ücreti tutarındaki kıdem tazminatını alarak işten ayrılabiliyor.
 
Bu durumdaki kişilerin,
emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya devam ederse kıdem tazminatı alıp almayacağı tartışma konusu oluyor.
 
Tazminat nasıl hesaplanıyor?
 
Y argıtay, emeklilik nedeniyle ayrılan çalışanın tekrar aynı işyerinde çalışmaya başlaması halinde emekli olunan tarihte kıdem tazminatı ödenirse kıdem hakkının sıfırlandığı görüşünü dile getirdi.
 
Örneğin; çalışan 20 yıl aynı işyerinde çalışıp kıdem tazminatını alarak emekli olmuş ve emekli olduktan sonra yeniden aynı işyerinde çalışmaya devam ederek 3 yıl daha çalışmış ise ikinci kez kıdem tazminatına hak ettiğinde yalnızca 3 yıllık tazminat alabilir.
 
Aylıkları artar mı?
 
Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarının artıp artmayacağı da kendi tercihlerine bağlı.
 
Emekli olduktan sonra SGDP ödeyerek çalışmaya devam eden kişiler, bu işlerinden ayrıldıklarında da aynı emekli aylığını alırlar.
 
Çalışan emekli eğer aylığını kestirip çalışmaya devam etmişse çalışması sonlandığında daha yüksek bir aylık alabilir(Sabah).
 

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ŞOK!.. Tuğrul TÜRKEŞ'in YENİ KASETİ PİYASA DÜŞTÜ!.. ERDOĞAN CANLI YAYINDA SUNUCUYA MÜDAHALE ETTİ: KARIŞTIRMA!.. Siyasi Parti Değil Sanki Örgüt Yuvası! Saffet Sancaklı'dan İLGİNÇ HİNT AÇIKLAMASI!.. Genelkurmay açıkladı, Dağlıca'daki PKK Sığınakları Yerle Bir AKP'nin HDP Tepkisi Altında Yatan Sır Açığa Çıktı Mayıs'ın ZAM ŞAMPİYONU Bakınız Kim Oldu... ŞOK!.. Erdoğan'ın Başdanışmanı YİĞİT BULUT YÖNETİMDE!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Sinan Oğan'dan Ülküdaşlarına Çağrı