Politika
13 Eylül 2019 ( 1297 görüntülenme )

Büyükelçi: 'ŞAM'A YOL AÇMANIN ZAMANI GELDİ'

Emekli Büyükelçi Loğoğlu, güvenli bölge konusunda. “ABD Türkiye’nin ağzına bal çalıp avutmaya çalışıyor, Münbiç’teki senaryo tekrarlanıyor” dedi. Loğoğlu, Ankara ile Şam arasında ana kanal açılmasının gerektiğini söyledi.Eski Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, ABD ile Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölge çalışmalarını Sputnik’e değerlendirdi. Loğoğlu, şunları kaydetti:

“ABD TÜRKİYE’Yİ AĞZINA BAL ÇALARAK AVUTMAYA ÇALIŞIYOR”

“Bunu ister Bolton ile bağlayın ve ya bağlamayın, güvenli bölge konusunda ABD Türkiye’yi ağzına bal çalarak avutmaya, oylamaya çalışıyor. Bu anlamanın gereği olarak, ‘güvenli bölgeyi kendimiz kurarız’ yaklaşımı da bizi ABD ile karşı karşıya getirecektir. Bu bakımdan güvenli bölge konusu, Türkiye ve ABD arasında sorun olmaya devam edecek. Münbiç’teki durumdan hiç farklı değil, her ne kadar bizim yetkililerimiz ‘Münbiç’teki durumun tekrarlanmasını istemiyoruz’ diyorlarsa da aynı senaryo Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölge konusunda tekrarlanıyor”

‘ORTADA BM KARARI YOK, TÜRKİYE ŞAM’LA TEMASA GEÇMELİ’

“Bir güvenli bölge için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı lazım ki böyle bir karar yok ya da Suriye devletinin rızası olmalı. Ankara’nın bunu tekrar düşünmesi gerekir; güvenli bölge, İdlib ve daha genel meselelerle ilgili doğrudan doğruya Şam yönetimiyle temas etmesi lazım. Bu da kolay olmayacaktır ancak iki komşu ülke, çıkış yolu ise oturup konuşmak. 


Türkiye’nin ulusal güvenliği, ulusal çıkarları, huzur ve selametinin en kalıcı, en sürekli teminatı barış, istikrar ve huzura kavuşmuş bir Suriye’dir. ‘Suriye’de nüfus sahibi Amerika, Rusya ya da İran olsun ve Türkiye bunlarla güvende olsun’, böyle bir kompozisyonda Türkiye’nin güvenliği her zaman tehdit altında olur” değerlendirmesinde bulundu.

Loğoğlu, Ankara – Şam temasının da diplomasi geleneklerine uygun bir şekilde, Amerika’yı, Rusya’yı ya da İran’ı tamamen dışlayarak değil, danışarak, bilgi vererek yapılması gerektiğini ifade ederek, “Ama bu büyük kanalın, ana kanalın, Ankara – Şam kanalının açılması gerekir” diye konuştu.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ