Politika
17 Ekim 2018 ( 10820 görüntülenme )

Şok satış!.. 'ABD'YE BORÇLANDIK'

Rahip Brunson'ın serbest bırakılmasından sonra yapılan ilk tahvil ihracına üç katı talep geldi. Türk tahvillerinin yüzde 60'ı ABD'deki yatırımcılara satıldı. Tahvil ihracının tutarı 2 milyar dolar oldu.

YABANCILARA BORÇLANDIK

Türkiye dün uluslararası borçlanma pazarında Aralık 2023 vadeli tahvil ihraç etti. Tahvil ihracının tutarı 2 milyar dolar oldu. Tahvilin yüzde 60'ı ABD, yüzde 23'ü İngiltere, yüzde 11'i diğer Avrupa ülkeleri, yüzde 5'i Türkiye, ve yüzde 1'i diğer ülkelerdeki yatırımcılara satıldı.

TAHVİL İHRACI NEDİR?

Hazinegovtr’de yapılan açıklama, tahvil ihracı şöyle açıklanıyor; “Hazine genel olarak bütçe açığını finanse etmek amacıyla DİBS ihraç etmekle beraber, zaman zaman belli bir amaca matuf özel tertip Devlet İç Borçlanma Senedi de ihraç etmektedir.”

ALBAYRAK: ‘BU BİR BAŞARI’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise “İhraç tutarının 3 katından fazla gelen talep, ülkenin ekonomik göstergelerine duyulan güvenin kanıtı. Türkiye’nin iktisadi temellerin sağlamlılığını, dış şoklara dayanıklılığını ve tedbirlerin başarısını teyit etmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu tahvil ihracıyla birlikte 2018 yılında uluslararası sermaye piyasalarından tahvil ihracı yoluyla 6,5 milyar dolar tutarına kadar gerçekleştirilmesi planlanan dış finansman programının 6 milyar dolarlık kısmının tamamlandığının altı çizildi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ