Politika
12 Temmuz 2018 ( 3313 görüntülenme )

İlim Yayma Cemiyeti'nden ŞAŞIRTICI İLAN!..

İlim Yayma Cemiyeti, İlim Yayma Vakfı, İmam Hatipliler Derneği, Ensar Vakfı, İnsan ve Medeniyet Hareketi, lise tercih sürecinde imam hatip lisesini tercih eden öğrencilere burs vereceğini duyurdu.

İMAM HATİP ŞARTI

Bu kurumların hazırladığı afişte, ‘‘Tercih Sizden Destek Bizden’’ adlı kampanya tanıtılıyor, 5 bin kişiye eğitim bursu verileceği açıklanıyor ve “Tercihim Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi” diyorsan eğitim bursun bizden’’ deniyor. 

Eğitim Sen’den tercih sürecine ilişkin açıklamada, şu noktalara dikkat çekildi:

ZORUNLU YERLEŞTİRME

-Liseye geçiş ile ilgili hazırlanan kılavuz tercihe dayalı bir yerleştirmeyi değil aşama aşama zorunlu yerleştirmeyi amaçlamaktadır. İmam hatip ve meslek liselerine gidişi teşvik eden kampanyalar ve açıklamalar da bu durumun açık göstergesidir.

-13 Temmuz Cuma günü sonuçlanacak olan ilk yerleştirmede bir okul türünden en fazla 3 ‘tercih’ yapma zorunluluğu öğrencilerin yerleşememe kaygısını göz önünde bulundurduğumuzda meslek ve imam hatip lisesi ‘tercihi’ yapmayı fiilen zorunlu hale getiriyor.

İMAM HATİP DAYATILIYOR

-Nakil döneminde yapılacak ‘tercihlerde’ ise bir okul türünden en fazla 2 tane yazabilme sınırı getirilmiştir. Türkiye genelinde 3 okul türünden en fazla tercih edilen okul türünün Anadolu lisesi olduğu gerçeğinden hareket edersek, ilk yerleştirmede anadolu lisesi kontenjanlarının önemli bir kısmı dolacağından ve tercih sayısına da sınırlama getirilerek öğrencilere meslek- imam hatip seçeneksizlikleri bir kez daha dayatılıyor.

ÖĞRENCİLERİN TERCİH HAKKI ALINIYOR

-Kılavuzda yönetmeliğe rağmen 10-14 Eylül tarihlerinde komisyon tarafından yapılacak eşleştirmelerde öğrencilerin ‘tercih’ hakları ellerinden alınmış,zorunlu olarak komisyonun belirlediği okullara yalnızca komisyon kararı ile öğrencilerin yerleştirileceği tarif edilmiştir. Yönetmeliğe rağmen yapılan bu uygulama hukuksuzdur. Aynı zamanda eğitim hakkı ve çocuk hakkı ihlalidir. 

Her öğrencinin istediği okul türünde eğitim görme hakkı vardır. Bu düzenleme ile kontenjanı boş kalan okullara; (Kontenjanı boş olan okullar geçmiş yıllarda da paylaşılan veriler üzerinden meslek ve imam hatip liseleri olacaktır) öğrenciler ‘tercih’ hakkı tanınmadan zorunlu olarak yerleştirilecek.

kaynak:Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ