Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2445 görüntülenme )

Bu Kez Karadeniz'de Gerilim...

DÜN BALIKÇI TEKNESİ...
 Rus korveti ve sahil güvenlik gemisinin, Kırımlı enerji şirketi Çernomorneftegaz'ın çalışma sahasına girdiği iddiasıyla Türkiye bandıralı ticari bir tekneyi, yönünü değiştirmeye zorladığı belirtildi.

YİNE 'ÇARPIŞMA RİSKİ' DEDİLER
 
Rusya kaynaklı haberlere göre, Çernomorneftegaz'dan yapılan açıklamada, şirketin petrol kulelerinin gemilerle taşındığı sırada 'Türk bayrağı olan kimliği belirsiz bir kargo teknesinin ortaya çıktığı' iddia edildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Gemilerin denizde çarpışmasını önlemek amacıyla belirlenen denizcilik kurallarını ve uluslararası hukuku ihlal ederek Türk teknesi, (petrol kulelerini çeken) gemimize yol vermedi ve gemimizin önünde durma girişiminde bulundu, ki bu acil bir durum yaratabilirdi. Türk teknesinin kaptanı Rus gemileriyle ne telsiz aracılığıyla bağlantı kurdu ne de bizim çağrılarımıza yanıt verdi"
 
Uyarılara yanıt alınamayınca da iki Rus gemisinin, Türk teknesini, petrol kulelerini çeken gemiler için tehlike oluşturmayacak bir noktaya yönlendirdiği belirtildi. Bu arada şirketin açıklamasında, petrol kulelerinin Odessa'daki bir petrol sahasından Rusya kara sularına taşındığı bilgisi de verildi.
 
DÜN BALIKÇI TEKNESİ...
 
Dün de Rus fırkateyninin çarpışma riskine karşın Türk balıkçı teknesine uyarı ateşi açtığı belirtilmişti. Rusya'nın açıklmasında "Rus mürettebatın, iki gemi arasında 1 kilometrelik mesafe kaldığını görüp Türk balıkçı gemisinin telsiz kanalları ve fişeklerle uyardığı, ancak Türk gemisinin uyarılara cevap vermediği, uyarı ateşi açıldığı" belirtilmişti. Türk balıkçı ise Rusya'nın iddialarını yalanlamış, gemi kaptanı "Gökçeada ile Bozcaada arasında avlanıyorduk. Stop halindeki savaş gemisinin bir mil açığından geçtik. Gemimizde kamera sistemleri var. Sahil Güvenlik yetkililerine verdik. Onlar stop vaziyetteydi. Biz yolumuza gidiyorduk. Onların Rus gemisi olduğunu dahi bilmiyorduk. NATO gemisi zannettik. Saat 08.30’da yanlarından geçtik. Bize bir taciz veya ateş olduğunu duymadık" demişti" 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ