Genel
25 Haziran 2019 ( 43 görüntülenme )

Bu Besinler Beyninize Zarar Veriyor...

Bugünlerde popüler olan fast food gibi yiyecekler sağlığınıza özellikle de beyninize korkunç zarar veriyor. Bu yiyeceklerin sürekli tüketimi beyin işleyişinin bozulmasına ve beraberinde bunama, Alzheimer gibi hastalıklara yol açıyor.

Trans yağlar

Uzmanlara göre yüksek miktarda trans yağ içeren besinleri tüketmek unutkanlığa, zihinsel zayıflamaya ve Alzheimer’a sebep oluyor. Üreticiler ürünlerin etiketlerine her ne kadar trans yağ içermez yazsa da bilinmesi gereken bir şey vardır ki 0.5 gram altındaki oranlarda trans yağ var ise etikete trans yağ içermez yazabiliyorlar.

Mineral takviyesi

Mineraller sağlığımız için büyük önem taşıyor. Minerallerden özellikle bakırı çok fazla tüketmek beyin hücrelerinde hasara sebep olabiliyor.

Şekerli içecekler

Şekerli içecekler tüketmek bunamaya ve tip 2 diyabete sebep olabilir

Cıva içeren balıklar

Balık tüketimi beyin sağlığınız için çok önemlidir çünkü omega 3 içerirler. Ancak bazı balık tüleri yüksek miktarda cıva içerir. Vücuda alınan yüksek miktarda cıva, sinir sistemlerine zarar veriyor. Somon, sardalya, karides ve uskumru gibi düşük cıvalı deniz mahsullerini tercih edebilirsiniz

Rafine karbonhidratlar

Birçoğumuz rafine edilmiş karbonhidratın kan şekeri seviyelerini yükselttiğini biliyor, bu yüzden onları dikkatli bir şekilde yiyoruz. Ancak beyninize nasıl zarar verebileceklerini keşfettikten sonra, bunları tüketmek istemeyebilirsiniz. Rafine edilmiş karbonhidratlar, beyin fonksiyonunu azaltan yüksek bir glisemik indekse sahiptir. Araştırmalara göre, glisemik yükü yüksek bir öğün, yetişkinlerde ve çocuklarda beyin işlevini bozabiliyor. Karbonhidrat ihtiyacını işlenmemiş bitkisel gıdalardan almalısınız.

Tatlandırıcılar

Aspartam birçok içecekte bulunan bir çeşit yapay tatlandırıcıdır. Diyet kolalarda, kalorisi yüksek ve sözde şeker içermeyen içeceklerde, şekersiz dondurmalarda, tatlılarda bulunur. Aspartam, nörotransmiterlerin üretimini bozabilecek fenilalaninden yapılmıştır. Uzmanlara göre aspartam, beyindeki hücrelerin zarar görmesi ile oluşan oksidatif stresin oluşmasına sebep oluyor. 

Kaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ