Genel
16 Ekim 2018 ( 853 görüntülenme )

'BM'den KIBRIS RAPORU'

BM Genel Sekreteri Guterres, BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu Kıbrıs raporunda, Ada'da kapsamlı çözüm umutlarının hala canlı olduğunu söyledi.


Kıbrıs'ta yaşayan herkesin ortak bir gelecek hakkı olduğunu belirten Guterres, kapsamlı bir çözümün yaşama geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Guterres, BMGK üyesi daimi temsilciliklerine yolladığı raporda,

'BÜTÜNLÜKÇÜ ÇÖZÜM'

 "Çözüm odaklı olmayan sonu gelmez görüşme süreçlerinin artık geride kaldığını çok açık olarak görüyorum. Kıbrıs'ta çözümsüzlüğün sürdürülemez olduğuna yönelik geniş bir anlayış birliği olduğu ortada. Elli yıldır süregelen müzakere sürecinin Kıbrıs'ta bütünlüklü bir çözüme ulaşması amacıyla taraflar ve garantör ülkelerin çabalarına teşekkür ediyorum" dedi.

'ÇÖZÜM İÇİN UMUT VAR'

 Kıbrıs Özel Temsilcisi Jane Holl Lute'ın Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmelerin yeniden başlatılması yönündeki raporuna da değinen Guterres, Lute'ın raporu ve kendisinin KKTC ile Rum yönetimi liderleriyle yaptığı görüşmelere dayalı olarak Kıbrs'ta kapsamlı bir çözüm umudunun hala var olduğunu belirtti.

kaynak: yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ