Güvenlik
05 Eylül 2017 ( 168 görüntülenme )

BM'DE KRİTİK TOPLANTI... ABD-ÇİN KARŞI KARŞIYA...

ABD: ASKERİ SEÇENEK MASADA

ÇİN: KORE YARIMADASINDA SAVAŞA İZİN VERMEYİZ

ABD'nin BM Büyükelçisi Nikki Haley, Güvenlik Konseyini Kuzey Kore'nin son nükleer denemesinin ardından Pyongyang yönetimine karşı "mümkün olan en sert tedbirlerin alınması" çağrısında bulundu.

Haley Güvenlik Konseyi'nin acil toplantısında "Çok geç olmadan bütün diplomatik araçları kullanmanın zamanı geldi" dedi.

ABD, Güvenlik Konseyi'nde Pazartesi günü oylanmasını umduğu yeni bir karar tasarısı için nabız yoklayacak.

"ABD: KUZEY KORE SAVAŞ İÇİN ADETA YALVARIYOR"

BM Güvenlik Konseyi'ndeki acil toplantının açılış konuşmasını yapan BM Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman, Kuzey Kore'nin hamlelerinin küresel güvenliği istikrarsızlaştığını söyledi ve Pyongyang'a BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyma çağrısı yaptı.

Feltman "Kuzey Kore, nükleer test kurallarını ihlal eden tek ülke" dedi.

ABD'li Büyükelçi Haley ise, sadece en sert önlemlerin sorunun diplomatik yollardan çözülmesini sağlayacağını söyledi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un hareketlerinin "savaş için yalvardığını" gösterdiğini belirten ABD'li Büyükelçi "Savaş asla ABD'nin istediği bir şey değil. Bunu istemiyoruz ama sabrımız da sınırsız değil" dedi.

ÇİN: SAVAŞA İZİN VERMEYİZ

Çin'in BM Büyükelçisi Liu Jieyi de taraflara müzakerelere dönme çağrısını tekrarladı ve "Körfez'deki sorun barışçıl yollarla çözülmeli. Çin Kore Körfezi'nda asla kaosa ve savaşa izin vermeyecek" dedi.

BM Güvenlik Konseyi geçen ay oybirliğiyle Kuzey Kore'nin ihraç ürünlerine ve ülkeye yapılacak yatırımlara kısıklamalar koymuştu.

GÜNEY KORE SAVAŞ BAŞLIKLARINDA SINIRI KALDIRIYOR

Bu arada Güney Kore de kendi füzelerine takılı savaş başlıklarına uygulanan ağırlık sınırını kaldıracağını duyurdu. 
Güney Kore Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Moon Jae-in'in ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı telefon görüşmesinde mevcut 500 kiloluk sınırı kaldırma konusunda uzlaştıkları belirtildi.

GÜNEY KORE ASKERİ TATBİKAT YAPTI

Kuzey Kore'nin yeni füze denemelerine hazırlandığı yönünde haberler gelirken, Güney Kore de Kuzey Kore'nin füze deneme alanına saldırı senaryosunun canlandırıldığı, gerçek mühimmatlı bir askeri tatbikat yaptı. .

KUZEY KORE'NİN ATTIĞI BOMBA HİROŞİMA'YA ATILANDAN ÜÇ KAT BÜYÜK

Kuzey Kore'nin dün yaptığı denemede kullandığı nükleer bombanın 50 ila 120 kiloton gücünde olduğu tahmin ediliyor. 50 kilotonluk bir bomba 1945'te Hiroşima'yı yerle bir eden atom bombasının üç katı büyüklüğünde.

Kaynak: BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ