Politika
25 Mart 2019 ( 875 görüntülenme )

BM... AB... Suriye... AÇIKLAMALAR PEŞ PEŞE!

Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'nin güneyindeki Golan Tepeleri'ni 'İsrail toprağı' olarak tanıma kararına tepki gösterdi.

Suriye devlet haber ajansı SANA'nın aktardığına göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Trump'ın kararı, "Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne açık bir saldırı" olarak nitelendirildi.

‘GOLAN SURİYE’NİN DEVREDİLEMEZ HAKKIDIR’

"Karar, Birleşik Devletler'i Arapların baş düşmanı yapıyor" denilen açıklamada, "Golan'ın mevcut tüm yollarla kurtarılması ve Suriye anavatanına iade edilmesi devredilemez bir haktır" ifadeleri yer buldu. Ayrıca açıklamada 'hiçbir şeyin Golan'ın Suriye'ye ait olduğu ve olacağı ebedi tarihsel hakikatini değiştiremeyeceği' kaydedildi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz saatlerde Golan Tepeleri'ni 'İsrail toprağı' olarak tanıyan kararnameyi imzaladı. Golan bölgesi, 1967'den bu yana Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmelerine aykırı olarak İsrail tarafından işgal altına tutuluyor.


AB VE BM'DEN AÇIKLAMALAR PEŞ PEŞE

ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı kabul eden kararnameyi imzalamasına yönelik AB'den yapılan açıklamada, ''Golan Tepeleri dahil İsrail'in 1967'den beri işgalinde olan topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Karara ilişkin BM'den yapılan açıklamada da, "Golan Tepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin Golan politikası, Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarında belirtiliyor." denildi.

AB: ‘GOLAN SURİYE TOPRAĞIDIR’

ABD Başkanı Donald Trump, "Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini ABD'nin resmen tanıdığını" ilan eden başkanlık kararına imza attı. Avrupa Birliği'nden (AB) Trump'ın kararına yönelik yapılan açıklamada, "Tutumumuz değişmedi. Golan Tepeleri dahil İsrail'in 1967'den beri işgalinde olan topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz" denildi.

BM: ‘GOLAN’IN STATÜSÜ DEĞİŞMEDİ’

Karara ilişkin Birleşmiş Milletler'den (BM) yapılan açıklamada da, "Golan Tepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin Golan politikası, Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarında belirtiliyor." denildi.

Kaynak: Cumhuriyet

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ