Reklamlar
Anasayfa » Haber
08 Aralık 2016 ( 2365 görüntülenme )

BM'in Türkiye Raporu Alarm Veriyor!

İyi haber değil...
BM: TÜRKİYE'DE İŞSİZLİK ARTACAK

  Birleşmiş Milletler, Türkiye’de bu yıl büyümenin geçen yıl olduğu gibi yüzde 2.8 düzeyinde gerçekleşeceğini, gelecek yıl ise yüzde 3.4 GSYH artışına ulaşılacağını tahmin etti.
 
BM Türkiye’de işsizliğin artacağı tahmininde bulundu. Birleşmiş Milletler’in Dünya Ekonomik Durum ve Beklentiler 2016 (World Economic Situation and Prospects 2016) raporu yayımlandı.

Sıkı para politikası


Tahmin dönemi olarak bu yıl ve 2017’yi alan raporda “Büyük gelişmekte olan ekonomiler” kategorisindeki Türkiye’de  TÜFE’nin bu yıl yüzde 7.6, gelecek yıl ise yüzde 5.4 olacağı tahmininde bulundu. 


 “Batı Asya’daki daha farklılaşmış ekonomilerde makroekonomik beklentiler düşük petrol fiyatlarının pozitif etkilerine karşın karmaşık. Türkiye’de GSYH artışının 2015’te yüzde 2.8’e düşmesi tahmin edilmiştir ve aynı oran 2016 için de tahmin ediliyor.


Yavaşlama, mali harcamaların konsolidasyonu çabaları, sınırlı para politikası ortamı, zayıflayan iç talep, para birimi oynaklığı ve sermaye çıkışları dâhil bir dizi faktörü yansıtıyor.


* Türkiye’de işsizlik oranları 2015’in ikinci çeyreğinde, bir yıl öncesine göre bir puan daha yükselmiş olarak yüzde 10.2’ye ulaştı.
Daha sıkı para politikası ve çalışma çağındaki nüfusta beklenen artış dâhil halihazırdaki makroekonomik gelişmeler göz önüne alındığında işsizliğin Türkiye’de tahmin dönemi boyunca artması bekleniyor.

* Türkiye’de para politikasının, görece yüksek enflasyon ve Türk Lirası’nda kalıcı değer kaybı karşısında tahmin dönemi boyunca daha da sıkılaşması bekleniyor.
2015’in ocak ve eylül ayları arasında TL dolara karşı yüzde 25 değer kaybetti.

* Petrol üreten ülkelerin aksine düşük petrol fiyatları
özellikle Ürdün, Lübnan ve Türkiye’de olmak üzere, petrol ihracatçısı olmayan ülkelerde ödemeler dengesini ve mali baskıları hafifletti.

Kaynak: Yeniçağ

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MHP Milletvekili'nden BAHÇELİ'ye AĞIR MESAJ!.. Kılıçdaroğlu'ndan önemli çıkış... MUŞ'ta 2 Canlı Bomba Birden! Bakın Türk Kahvesi Bizi Kanserden Nasıl Koruyor... Petrol Fiyatları Düştü! Peki, Doğal Gaz Ne Olacak? Sur'da Silahlı Saldırı Bombalı Saldırıyı Dün Geceden Yazan Hesap Kapatıldı Flaş! Muharrem İnce'den Son Dakika!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
AKŞENER VE OGAN'dan BAHÇELİ'ye İYİ ÇIKIŞ!