Reklamlar
Anasayfa » Haber
30 Ağustos 2017 ( 339 görüntülenme )

BİREYSEL SİLAHLANMADA ENDİŞE VERİCİ RAPOR!..

Bireysel Silahlanmada İlk Üç Ayda Yüzde 10 artış, 


"ŞİDDET OLAYLARINDA SİLAH KULLANIMINDA YÜZDE 7 ARTIŞ"

Bireysel silahlanmaya karşı 1993'ten bu yana mücadele yürüten Umut Vakfı'nın 2016 raporuna göre, şiddet olaylarında ateşli silahların kullanımı önceki yıla göre yüzde 7 artış gösterdi. Rapor, 2016 yılında meydana gelen olayların yüzde 78'inde ateşli silahların kullanıldığını ortaya koyuyor. 

Söz konusu ateşli silahlar ise yüzde 43 uzun namlulu silah, yüzde 30 tabanca ve yüzde 5 beylik silahı olarak dağılım gösteriyor. Rapora göre geçen sene yaşanan silahlı olayların gerçekleştiği şehirlerin başında İstanbul geliyor. İstanbul'u sırasıyla Samsun, Adana ve İzmir izliyor.

Bireysel silahlanma konusunda medyaya yansıyan resmi verilere göre, 2017 yılının ilk üç ayında yüzde 10 artış gösterdi. Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, bireysel silahlanma konusunda Bilgi Edinme Kanunu kapsamında İçişleri Bakanlığı'na yönelttiği sorulara Mayıs ayında yanıt aldı. 

Bakanlık, 2016 sonu itibariyle ruhsatlı silah sayısının 308 bin 296'i sivil vatandaşa ait olmak üzere toplam 692 bin 921 olduğunu açıkladı. Ayrıca 2017 yılının yalnızca ilk üç ayında siviller tarafından kullanılan silah sayısında yüzde 10'luk bir artışla 338 bin 52 olduğu belirtildi.

Bireysel savunma olarak silahlanma

Ateşli silahlar hakkındaki kanun ve yönetmeliğe göre, 21 yaşını bitiren ve sabıkası olmayanlar kişiler silah "bulundurma" ve "taşıma" ruhsatı alabiliyor. Umut Vakfı yetkililerine göre bireysel silahlanma konusunda temel ilke silah ruhsatı verme yetkisinin denetlenebilir olması. 

Silah ruhsatı verilmesinde öne sürülen gerekçelerin çok önemli olduğunu belirten vakıf üyeleri, ruhsatsız silah denetiminin uluslararası bir sorun olduğuna ve ruhsatsız silah ticaretinin sadece ulusal hükümetlerin derdi olmadığına dikkati çekiyor. Umut Vakfı Yönetim Kurulu üyesi avukat Prof. Timur Demirbaş, ruhsatsız silahlar konusunda da etkili denetimin olmadığını belirtiyor.

Kaynak: DW Türkçe

Reklamlar

Önerilen Haberler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türk Uçaklarına Şam’dan Engelleme! Erdoğan'dan AP'ye TEHDİT GİBİ AÇIKLAMA! FLAŞ!.. RUSYA'DAN PKK İDDİASINA JET CEVAP!.. OSMANLI'NIN DEDESİNİ ASTIĞI BARZANİ'DEN KÜSTAH ÇIKIŞ!.. TARİH BELLİ OLDU... AKŞENER GELİYOR... Suriye'den Bir Acı Haber Daha! İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN İLGİNÇ UYARI!.. Erdoğan ile Obama Arasında Kritik Görüşme!

Bakmadan Geçme!

KAPAT
PROTESTOYA BAK!.. BUDA HEYKELİNİ TOKATLADI SONRA TÜKÜRDÜ...