1558 görüntülenme12 Ekim 2019
ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin yaptırımların uygulamaya girmediğini söyledi, “Bunlar çok güçlü yaptırımlar. Umarım uygulamak zorunda kalmayız ama gerekirse Türkiye ekonomisini işlevsiz hale getirebiliriz” ifadelerini kullandı.

‘SDG’YE ZARAR VERİLMEMELİ, IŞİD KAÇMAMALI’

ABD Maliye Bakanlığı’nın açıklamasında, uygulanması olası yaptırımların, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda sivillerin ayrım gözetmeden hedef alınması, sivil altyapının, etnik ya da dini azınlıkların ya da Suriye Demokratik Güçleri'nin terörle mücadele faaliyetlerine zarar verecek başka eylemlerde bulunmasını engelleme amacını taşıdığı belirtildi. "Türkiye'nin tek bir IŞİD savaşçısının bile kaçmasına izin vermemesi çok önemli." denildi.

‘YAPTIRIM YETKİMİZ VAR’

"Kararname, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda barışın, güvenliğin ve istikrarın kötüleşmesine yol açan eylemler ya da insan hakkı ihlallerinde rol oynayan Türk hükümetine mensup kişi ya da kurumların yaptırımlarla hedef alınması yetkisi vermektedir" ifadeleri yer aldı. Kararnamenin, ABD Maliye Bakanı'na da Türk hükümetine bağlı bu kişi ve kurumlarla önemli düzeyde bilerek işlem yapanlara da dolaylı yaptırım uygulama yetkisini verdiği vurgulandı.

‘HEDEF ALABİLİRİZ’

ABD Maliye Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında Steven Mnuchin "Gerek görüldüğünde Başkan Trump'ın talimatı doğrultusunda belirli Türk şahıslar ya da kurumları hedef alacağız. Bu bankalara ve ilgili diğer taraflara bir uyarı" ifadesini kullandı.

Kaynak: VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ