Binali Yıldırım, TBMM’de bütçe görüşmeleri devam ederken dün geceyarısı muhalefet ve iktidar kulisini ziyaret etti. Muhalefet kulisindeki sohbeti sırasında bugün istifa edeceği iddiaları gündeme geldi.

İSTİFA EDECEK Mİ?

BMM Başkanı Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için bütçe görüşmelerinin tamamlanacağı bugün istifa edeceği idialarını yalanlarken, adaylığı açıklandıktan sonraki tutumu konusunda net bir şey söylemekten kaçınarak, “Bakacağız” dedi.

İSTİFA ETMESİ GEREKİYOR AMA…

İstifa haberlerini yalanlayan Yıldırım, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in “Haber yalan ama içerik çok doğru. İstifa etmeniz gerekiyor. Anayasaya göre adaylığınızın ilan edildiği toplantıya bile katılamazsınız” sözleri üzerine “Farklı düşünenler de var ama senin gibi düşünenler de var. Bakacağız” karşılığını verdi.


BAHÇELİ ‘BİNALİ YILDIRIM’IN İSTİFASINA GEREK YOK’ DEMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis’te gazetecilere açıklamalarda bulundu. Açıklamalardan öne çıkanlar şöyle: “Binali Bey İstanbul’da aday olursa başımızın üzerinde yeri vardır. Binali Bey aday olursa istifasına gerek yok. Seçildikten sonra istifa edebilir. AK Parti ve MHP de iki değerimiz 51 ilde adaylar belirleniyor. 30 Büyükşehir içinde 3 tanesi MHP'nin aday çıkarmayacağız büyük il diğerleri üzerine çalışma devam ediyor.”

Bahçeli ‘Binali Yıldırım’ın istifasına gerek yok’ demişti ama Yüksek Seçim Kurulu aldığı kararla aday olan kamu görevlilerinin 1 Aralık 2018’e kadar istifa etmesi gerektiğini açıklamıştı. İşte o karar:

YSK: ‘1 ARALIK 2018’E KADAR İSTİFA ETMEMİŞ OLANLAR ADAY OLAMAZ’ DEMİŞTİ

YÜKSEK SEÇİM KURULU Karar No : 1036 : “2839 sayılı Kanun’un 18. maddesi kapsamına giren kamu görevlileri, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde aday olabilmeleri için, istifa veya emeklilik yoluyla ayrılanlar arasında bir ayrım yapılmaksızın istifa veya emeklilik dilekçelerini yukarıda öngörülen sürede( 1 Aralık 2018) vermiş olmaları gerekir.

Aksi halde, öngörülen tarihten sonra emeklilik veya istifa isteminde bulunanların 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak seçimde aday olmalarına kanunen imkan bulunmamaktadır.”

Kaynak: YSK/ Birgün

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ