Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında aylık bedeller sözleşmeye aykırı artırılmış. Sayıştay’a göre, özel şahıs ve firmalardan kiralanan yurtlarda, kira sözleşmesi dışına çıkılarak çeşitli maliyetler gerekçe gösterilerek aylık kira bedellerinin sözleşmeye aykırı biçimde artırıldığı vurgulandı. 15 yıldır kiralanan binalardaki toplam zarar 373 milyonu aştı.

SÖZLEŞMEYE AYKIRI PARA ÖDEMİŞLER

Sayıştay raporlarından bu kez de Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarındaki “kira oyunu” çıktı. Sayıştay'ın hazırladığı Gençlik ve Spor Bakanlığı raporunda, özel şahıs ve firmalardan kiralanan yurtlarda, kira sözleşmesi dışına çıkılarak ve çeşitli maliyetler gerekçe gösterilip aylık kira bedellerinin sözleşmeye aykırı biçimde artırıldığı vurgulandı.

TOPLAM DEVLET ZARARI 373 MİLYON LİRA

Bugüne kadar 39 yurtta aynı durum yaşandı. Sayıştay, 39 yurtta devletin yaklaşık 25 milyon lira zarara uğratıldığını belirledi. 15 yıldır kiralanan binalardaki toplam zarar ise 373 milyon 365 bin lira oldu. Sayıştay'ın bu konudaki tespitleri şöyle:

SÖZLEŞMEYE UYULMADI
– Bazı yurt kiralamalarında kira sözleşmesinin ön protokolde belirlenen aylık kira bedeli yerine, protokol ve sözleşmede öngörülmemesine rağmen, inşaat malzeme ve işçilik ücretleri, kredi ve yatırım maliyetlerindeki artışlar gibi değişen piyasa koşulları gerekçe gösterilerek ön protokollerde belirtilen aylık kira bedellerinin yapılan başvuruya istinaden üretici fiyatları endeksi oranında güncellenmek suretiyle fiyat farkı niteliğinde artırılan aylık kira bedeli üzerinden imzalandığı tespit edilmiştir.

KENDİ KENDİLERİNE ZAM YAPMIŞLAR

– Ön protokolde belirlenen aylık kira bedeline uygun kira sözleşmesi imzalanan bazı yurt kiralamalarında, sözleşmeden sonra yapılan başvuruya istinaden kira sözleşmesinde belirlenen aylık kira bedelinin ön protokol ve tip kira sözleşmesinde öngörülmemesine rağmen, benzer gerekçelerle üretici fiyatları endeksi oranında güncellenmek suretiyle artırılan aylık kira bedeli üzerinden ek kira sözleşmesinin imzalandığı belirlenmiştir.

KİRA BEDELLERİNE DAYANAKSIZ ZAM

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ