Genel
27 Nisan 2019 ( 35 görüntülenme )

Bilim İnsanlarından Organ Nakli Hastalarına Büyük Umut...

Almanya Ludwig Maximilians Üniversitesi'nden Ali Ertürk'ün önderliğindeki araştırma ekibi, üç boyutlu yazıcıyla transparan iç organlar üretilebilen bir yöntem geliştirdi.

HASTALAR İÇİN UMUT


Münih'teki üniversitede geliştirilen bu yöntemin, tedaviler ve organ nakli bekleyen hastalar için umut olabileceği belirtiliyor. Araştırma ekibi ise gerçek bir organ elde etmeye çok yaklaştıklarını söylüyor. 

Transparan iç organlar, araştırmacıların lazer mikroskop yoluyla organda bulunan tüm hücreleri ve damarları en ince ayrıntısına kadar görebilmesini sağlıyor. 

Daha önce üretilen üç boyutlu organların çoğunda hücreler ve kan damarları bulunmuyordu. Bulunanlarda ise detaylar transparan organlardaki gibi ayrıntılı görülemiyordu.

Araştırmacılar organları üretmek için kalıplarını çıkardıktan sonra blueprint yöntemi ile çoğaltıyor. Blueprint, bir taslağın ışığa duyarlı levhalarda temaslı baskı işlemi kullanılarak teknik çiziminin yapılmasını ve sınırsız sayıda kopyalanmasını sağlıyor. 

Daha sonra, 'mürekkep' görevini gören kök hücreler üç boyutlu yazıcıya yükleniyor ve basılıyor. Organlar insan vücuduna yerleştirildiğinde çalışmaya başlıyor.

Üç boyutlu organ üretme hali hazırda birçok araştırmacı tarafından yapılıyor olsa da, Ertürk, ekibiyle birlikte bu yöntemi bir adım ileriye taşıdıklarını belirtti. 

Çalışmaları hakkında bilgi veren Ertürk, "Şimdiye kadar üç boyutlu basılmış organların detaylı hücresel yapıları yoktu, çünkü bilgisayarlı tomografi veya MRI makinelerinin görüntülerine dayanıyorlardı" dedi.

Ertürk ayrıca, “Transparan organlarda her bir hücrenin yerini görebiliyoruz. Ve bu teknolojiyi kullanarak binlerce kopyasını üretebiliyoruz. Bu yüzden gerçek bir organ üretmeye çok yakın olduğumuzu hissediyorum" şeklinde konuştu.

PANKREAS VE BÖBREK

Araştırma ekibi, gelecek üç yıl içinde pankreas üretmeyi planladıklarını, daha sonra ise hedeflerinin böbrek olduğunu belirtti. 

Ayrıca, organların hayvanlar üzerinde uzun süre test edileceği öğrenildi. 

Kaynak: sputnik

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ