Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "BES'te biriken para reel sektöre kaynak olarak kullandırılacak" açıklamasına eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'dan çarpıcı bir cevap geldi. Yılmaz, "Yok böyle bir nakit. Para hazine tahvili ve bonolarında kullanıldı. Hazine BES sahiplerine borçlu" dedi.

BES’TE 154 MİLYAR VATANDAŞIN PARASI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Sigorta Tanıtım Töreni'nde dün yaptığı konuşmada, bireysel emeklilik sisteminde (BES) biriken 154 milyar lirayı, BES'in Varlık Fonu'na devredilmesiyle birlikte, reel sektöre kaynak olarak sunulacağını açıklamıştı.

YILMAZ: ‘YOK ÖYLE BİR PARA, KULLANDILAR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz'dan cevap geldi. Erdoğan'a sosyal medya üzerinden cevap veren Yılmaz, "Yok böyle bir nakit. BES'te biriken fonların önemli bir kısmı zaten hazine tahvil ve bonolarında. Para kullanıldı ve hazine BES sahiplerine borçlu" dedi.

ERDOĞAN NE DEDİ
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen kamuya ait sigorta şirketlerinin varlık fonu altında toplandığı Türkiye Sigorta tanıtım törenine katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada sigorta sektörü ne kadar büyürse finans piyasası ve reel ekonomiye katkısının bir o kadar fazla olacağına değindi.

‘FONDA 154 MİLYAR TL VAR, ÖZEL SEKTÖRE KAYNAK’
Erdoğan ayrıca Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) toplanan paralar ile özel sektöre uzun vadeli düşük maliyetli kredi sağlanabileceğini de söyledi. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, “Fon tutarı 154 milyar TL’ye ulaşan bireysel emeklilik sisteminde yapılacak atılımlarla reel sektöre uzun vadeli düşük maliyetli kaynak sağlanabilecektir” diye konuştu.

6,8 MİLYON KİŞİNİN PARASI BİRİKİYOR
Emeklilik Gözetim Merkezi'nin verilerine göre 31 Ağustos Pazartesi itibarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi'nde 6,8 milyon kişinin biriken fon miktarı 145 milyar TL (Güncel kurla 19.4 milyar dolar). Bugüne kadar Bireysel Emeklilik Sistemi'nden emekli olan kişi sayısı ise 129 bin 283.

ZORUNLU BES’TE 6,4 MİLYON KİŞİ VAR
Önceki yıllarda çalışanlar kademeli olarak zorunlu BES uygulamasına tabi tutulmuştu. 31 Ağustos 2020 itibarıyla zorunlu BES uygulaması sonucu fonda 10.1 milyar TL (Güncel kurla 1,3 milyar dolar) birikti. Zorunlu BES uygulamasında toplamda 6,4 milyon kişi tasarruf ediyor.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ