CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, AKP'nin İstanbul Büyükçekmece'deki sahte seçmen itirazları hakkında sosyal medya hesabından YSK'nın 2014 seçimlerinde verdiği kararı paylaştı.

Muharrem Erkek, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda YSK'nin 2014 yılında aldığı kararın belgesini paylaştı. YSK yetkililerin imzalarının bulunduğu belgede, "Kesinleşmiş seçmen kütüklerindeki usülsüzlük iddialarına dayanılarak mazbatanın veya seçimin iptali istenemez" ifadelerinin yer aldığı görüldü.

İTİRAZ ÜZERİNE SEÇMEN LİSTELERİ İNCELENEMEZ

Resmi olmayan sonuçlara göre Ekrem İmamoğlu'nun yeni İBB Başkanı olmasının ardından AKP'nin itirazları teker teker çökerken Muharrem Erkek de YSK'nin Iğdır kararının olduğu belgeyi paylaştı. Belgede, "Seçmen listelerinin itiraz üzerine yeniden ele alınması ve incelenmesi mümkün değildir. Kesinleşmiş seçmen kütüklerindeki usülsüzlük iddialarına dayanılarak mazbatanın veya seçimin iptali istenemez." ifadeleri yer alıyor.

BÜYÜKÇEKMECE'DE NELER OLUYOR?

AKP’nin Büyükçekmece’de sahte seçmen yazıldığı iddiasıyla İstanbul seçimlerini iptal ettirme isteminin ardından ilçede İdari Mülkiye Müfettişliği’nin talebiyle polis kapı kapı gezerek seçmen avına çıktı. Yaklaşık 200 kişilik polis ekibinin, ilçenin genelinde araştırma yaptığı belirtilirken, soruşturmanın yayılmaması için tutulan tutanağın nüshası verilmeden imzalatılmak istendiği öğrenildi.

POLİS SEÇMENİN NEDEN İKAMETİN DEĞİŞTİĞİNİ SORGULUYOR

AKP’nin talimatıyla üç gündür ilçede kapı kapı dolaşan polis ekipleri önceki gün Metin Çağlayan isimli bir yurttaşın evine gitti. Eşinin Beylikdüzü’ndeki ikametini aldırdığı için polislerin “Neden ikametini aldırdınız” diye sorduğunu anlatan Çağlayan, “Ben 2 yıl önce evlendim. 1 yıl önce eşimin ikametini aldırdık. Önceki gün polisler evimize geldi. Eşimin nerede olduğunu sorarak neden ikametini buraya aldığımızı sorguladı. Ben de evli insanların beraber oturmasından normal ne olabilir diye yanıt verdim” dedi.

VATANDAŞ SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Polislerin seçmen kaydına ilişkin soruşturma yaptıklarını kaydeden Metin Çağlayan, “İmzalamamı istedikleri tutanakta resmi bir imza görmediğim için imzalamadım. 3 kişilik ekipten sadece biri kimliğini göstererek organize şubeden olduklarını söyledi. İdari Mülkiye Müfettişliği tarafından yönlendirildiklerini belirttiler. Ancak bu durum bana güvenli gelmediği için savcılığa suç duyurusunda bulundum” diye konuştu.

SEÇMEN SORGULANIYOR

11 yıldır 19 Mayıs Mahal-lesi’nde yaşadığını söyleyen Ersin Gürbüz de evine polisin geldiğini anlatarak, “Babam ve annem 5 ay önce sağlık nedenlerinden dolayı ikametini buradan aldı. Bu nedenle soruşturma yaptıklarını söylediler. İkametleri burada olmadığı için oy kullanmadıklarını belirttik. Tutanak imzalatmak istediler. İmzalamadık” dedi.

TUTANAKTAN BİR SURET VERİLMİYOR

Türkova Mahallesi’nde oturan Halil Koçak da “Evde yoktum. Eşim arayınca gittim. Polis ekibinden kimliklerini göstermelerini istedim. Müfettişin talimatıyla dolaştıklarını söylediler. Ellerindeki tutanağa imza atmamı istediler. Evrakın nüshasını verirsen atarım dedim. Soruşturma yayılmasın diye vermediler. Tutanağı okuyunca imza attım” ifadelerini kullandı. Aynı mahalleden Veysel Fidan da evdekilerin kimlik bilgilerinin polis tarafından alındığını, kendisine de telefon açılarak kimlik numarasının istendiğini söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ