Politika
31 Ekim 2018 ( 41 görüntülenme )

'Bedrettin Dalan'dan ADAYLIK AÇIKLAMASI'

Bedrettin Dalan'ın MHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterileceğine ilişkin haberlere Dalan'dan jet yanıt geldi. Dalan "Bana hiçbir şekilde teklif gelmedi." diye konuştu.

Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı olan Bedrettin Dalan bugün Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi’nin tanıtım toplantısında iddialara açıklık getirdi.

‘KABUL ETMEYECEĞİM, ARTIK GENÇLER GÖREV YAPMALI’

Yeditepe Üniversitesi’nin bilimsel çalışmalarına değinen Dalan “İnsanlığa faydalı olacak buluşlar, patentler üniversitemizde arka arkaya devreye sokuluyor. Bu kadar güzel, mutlu bir işim varken aklımı peynir ekmekle mi yedim de siyasete gireceğim ben. Bundan sonra İstanbul’a hizmet edecek bir sürü genç, güzel, yakışıklı insanlarımız olacaktır. Allah onların önünü açsın. Adaylarımıza başarılar diliyorum. Hiçbir şekilde teklif gelmedi. Gelse de kabul etmeyeceğim. Hani parti olursa olsun” dedi.

BEDRETTİN DALAN KİMDİR?

1984-1989 yılları arasında İstanbul’un ilk Büyükşehir belediyesi başkanı görevini yapmıştır. İstek Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi‘nin kurucusudur.

Bedrettin Dalan, 18 Temmuz 1941 tarihinde Bayburt‘da doğmuştur. Bedrettin Dalann Germencik’te İlkokulu okudu. Ortaokulu ve liseyi Aydın’da okudu. (İTÜ) İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Fakültesi’nden elektrik mühendisi olarak 1963 yılında mezun oldu. İş hayatına TCDD’de başladı.

ANAVATAN PARTİSİ KURUCULARINDAN

Anavatan Partisi’nin (ANAP) kurucuları arasında yer aldı ve 1984 yılında bu partiden İstanbul Belediye Başkanı seçildi. 29 Mart 1984 – 29 Mart 1989 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı görevini yürüttü. 1989 yerel seçimlerinde başarısız oldu. Seçimlerden sonra ANAP‘tan ayrılarak, 17 Mayıs 1990 tarihinde Demokrat Merkez Partisini kurdu ve genel başkanı oldu. Bu parti 14 Eylül 1991’de Doğru Yol Partisi‘ne (DYP) katıldı.

DOĞRUYOL MİLLETVEKİLİ

1991 yılında yapılan genel seçimlerde DYP İstanbul milletvekili seçildi. 1994 yerel seçimlerinde DYP’den tekrar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu, fakat seçilemedi. 1995 yılında DYP’den istifa ederek ANAP’a geçti.

Çeşitli kuruluşlarda yöneticilik ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi oldu. İstek Vakfı’nı kurarak, vakfın genel başkanı oldu. Vakıf çok sayıda anaokulu, ilköğretim okulu ve lise kurarak eğitime açtı. Vakfın kurduğu Yeditepe Üniversitesi 1996 yılında eğitime başladı.

Bedrettin Dalan, Ayseli Dalan ile evlidir. Altay Burak Dalan ve Barış Dalan adında iki oğlu vardır.

Kaynak: Sözcü/halktv

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ