Politika
09 Ekim 2020 ( 8014 görüntülenme )

Bayer 'AKP'de Çözülme'

YENİ PARTİLERE KAPI
Yeni dönemde seçim sistemi değişikliğinin gündeme geleceğini ifade eden Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, MHP'nin oylarının yüzde 6 veya 7'ye inmesi durumunda dışlanacağını ve yeni partilere kapı açılacağını belirtti.

‘4 KİŞİDEN ÜÇÜ KAYGILI’

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer bugünkü "AKP ne yapıyor?" başlıklı yazısında gündeme gelen seçim sistemindeki değişikliğe değindi. "KONDA Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Ağırdır, güncel konular üzerinde senaryo ve analizler yaparken, “Türkiye’de her 4 kişiden 3’ünün kaygılı olduğunu” söyledi. Ayşenur Arslan’ın ‘Medya Mahallesi’ programında aldığımız küçük notlar şöyle" diyen Bayer şunları kaydetti:

AKP'DE ÇÖZÜLME

AKP’nin ‘çekirdek seçmeni’nde çözülme var. Kaybettiği oylar ise bir yere gitmiyor, gri alanda genişliyor. Tayyip Erdoğan’a ise tam güveni var. AKP’nin hedefi ittifakları dağıtmak. Onun için İYİ Parti’ye ve HDP’ye bastırıyor. Seçim sistemi kilitlenmiş durumda. Yeni dönemde seçim sistemi değişikliği ‘gündem’ olabilir. MHP’nin oyu yüzde 6-7’ye inerse dışlanır ve yeni partilere ‘kapı’ açılmış olabilir. İYİ Parti ittifaka girerse, tümüyle de olmasa oradaki oyları yine muhalefete gidebilir.

‘SİYASİ İSLAM İFLAS ETTİ’

Kaç türlü seçmen var? Duyusal seçmen, taraftar seçmen ve çekirdek seçmen. Çekirdek seçmenin kendi içinde eleştiriler yapması ilginç sayılmalı. AKP, iki turlu seçimden vazgeçip tek turlu seçimi düşünebilir. Herkes ‘saray’a bakıyor; AKP’nin seçimden avantajlı çıkacağını da düşünmek gerekiyor. Siyasi İslam ile muhafazakârlık arasındaki makas açılıyor. Şunu da söyleyebiliriz: Siyasi İslam iflas etti artık.”

Kaynak: Ajanslar/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ