633 görüntülenme10 Temmuz 2020
‘Çoklu baro’ teklifini protesto için Türkiye’nin dört bir yanından gelen baro başkanlarının Ankara Kuğulu Park’ta başlattığı 'Savunma Nöbeti’ sürüyor. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye devam eden ‘çoklu baro’ teklifine karşı Kuğulu Park’ta ‘Savunma Nöbeti’ne başlayan baro başkanlarına desteğe gelen avukatlara polis müdahale etti.

MECLİS’E YÜRÜYÜŞ
Meslektaşlarına destek vermek için parka girmek isteyen avukatlara polis müdahale ederek alana almadı. Baro başkanları öncülüğünde yürüyüşe geçen avukatların sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle polis tarafından önleri kesildi. Baro başkanlarının araya girmesi ile açılan yolda avukatlar kaldırımdan yürüyor.

POLİS, AVUKATLARIN YOLUNU KESTİ
‘Savunma susmadı, susmayacak’ sloganları ile yapılan yürüyüş, Tunus Caddesi üzerinde yola taştıkları gerekçesiyle kesildi. Polise tepki gösteren avukatlar, yolun açılmasını talep ederken, polis çevik kuvvet ekipleri ile yolu trafiğe kapattı. Yolun açılması için Baro başkanları ile polis arasındaki müzakere sürerken polis, bu kadar kalabalık bir grubun Meclis’e gitmesine izin veremeyeceklerini, temsili olarak baro başkanlarının gidebileceklerini söyledi. Avukatlar, ellerinde dilekçeleri ile slogan atarak duruma tepki gösterdi, gerginlik sürüyor. Tunus Caddesi’nde önleri kesilen avukatların yanı sıra bir grup avukat da Meclis’in Çankaya kapısında bekliyor. Avukatlar, Meclis girişine konulan masada dilekçelerin verilmesi için müzakere yapılıyor.

BUGÜN NELER OLDU?

Ankara Barosu’nun çağrısı ile avukatlar ve baro başkanları Ankara’da buluştu. Farklı illerden gelen avukatlar, sabah saatlerinde Kuğulu Park’a geldi, gün içinde baro başkanlarına destek için gelen avukat sayısının artması bekleniyor. Baro başkanları ile avukatlar arasına bariyer çeken polis, Tunalı Hilmi Caddesi’nin bir kısmına konuşlandırdığı emniyet araçlarının sayısını artırdı.

YÜRÜMEK İSTEYEN AVUKATLARA POLİS ENGELİ
Türkiye’nin farklı kentlerinden Ankara’ya gelen çok sayıda avukat, ellerinde ‘Çok baro yok barodur’, ‘Savunma yoksa adalet yok’ dövizleri ile ‘Çoklu bari istemiyoruz’ sloganlarıyla Kuğulu Park’a geldi. Baro başkanlarının bulunduğu alana yürümek isteyen grubu polis engelledi. Avukatlar polise yönelik ‘Yolu aç’ sloganları attı.

BAZI BARO BAŞKANLARI AVUKATLARIN YANINA GELDİ
Polisin avukatlara müdahalesi sonrası tartışma yaşanan alana gelen İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, Düzce Barosu Başkanı Azade Ay ve Adana Barosu Başkanı Veli Küçük polisle görüştü. Avukatların alanı boşaltmasını isteyen polis, baro başkanlarına beşerli gruplar halinde avukatların dilekçeleri imzalayıp gitmelerini istedi. Müzakere sürerken avukatlar, ‘Feyzioğlu istifa’ sloganı attı.

Kaynak: Ajanslar/ Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ