Kıbrıs'ın yakın tarihine kara bir leke olarak geçen Rum saldırganlığını durduran Barış Harekatı'nın üzerinden tam 46 yıl geçti. Türk ordusu, Cumhuriyet tarihinin en geniş kapsamlı, kara, deniz ve hava unsurlarının kullanıldığı büyük bir harekat başlattığı Kıbrıs'ta kalıcı barışı sağlayan çıkarma adaya huzur getirdi.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu Raif Denktaş'ın Kıbrıs'taki silahlı mücadele sırasında çekilmiş fotoğrafı yeniden gündeme geldi.

İNGİLİZLER ADAYI YUNAN’A BIRAKTI

Kıbrıs'ı Osmanlı'dan koparan İngiliz işgali sonrası, Londra diğer Ege Adalarında olduğu gibi, Kıbrıs'ı da Yunanlılara bırakma kararı aldı. İngiliz işgali altında yıllarca ezilen, ağır cezalara çarptırılan Türkler, işgal sonrası Rumları'n baskısıyla mücadele etmeye başladı. 1963 yılına kadar geçen süre Ada Türkleri için en zor yıllar olarak tarihe geçti.

1974 ÖLÜM KALIM YILI
Türkiye Kanlı Noel olayları sonrası kısmi müdahale ile varlığını ilk kez hissettirdi. 1963 sonrası Atina'nın desteklediği ırkçı EOKA yapılanması AKRİTAS planını uygulamaya koydu. AKRİTAS adada yaşayan Türkler'in göçe zorlanması, direnenlerin ise imhasını öngören bir vahşi bir soykırım planı olarak 1974 yılına kadar aralıksız uygulandı.1974 Kıbrıs Türkleri için ölüm kalım yılı oldu. EOKA çetelerinin Yunanistan destekli EOKA çetelerinin katliamlarına dur diyecek Ses Ankara'dan yükseldi. Türkiye Hükümeti’nin adlandırışıyla Kıbrıs Barış Harekâtı, TSK’nın verdiği kod adıyla Atilla Harekâtı, 46 yıl önce bugün, adada zulüm yaşayan Türkleri katliamdan kurtarmak için başlatıldı.

46 YIL ÖNCE BUGÜN
Kıbrıs'ın yakın tarihine kara bir leke olarak geçen Rum saldırganlığını durduran Barış Harekatı'nın üzerinden tam 46 yıl geçti. Türk ordusu, Cumhuriyet tarihinin en geniş kapsamlı, kara, deniz ve hava unsurlarının kullanıldığı büyük bir harekat başlattığı Kıbrıs'ta kalıcı barışı sağlayan çıkarma adaya huzur getirdi.

TARİHE GEÇEN HAREKAT
Kimileri bunu hiç bir zaman kabullenmese de fiilen bölünmeye kadar giden Kıbrıs Barış Harekatı, bölgede 'Barış' getiren tek savaş olarak çoktan tarihe geçti bile. ABD, İngiltere ve batılı ülkelerin şiddetle karşı çıkmasına rağmen 46 yıl önce kısıtlı imkanlarla yapılan harekat TSK tarafından en ince ayrıntılarına kadar planlanmış, tüm riskler göz önüne alınarak başlanmış ve sonuç alınana kadar da sürdürülmüş bir harekattır.

CUMHURBAŞKANI OĞLU SİPERDE ‘RAİF DENKTAŞ’
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu Raif Denktaş'ın Kıbrıs'taki silahlı mücadele sırasında çekilmiş fotoğrafı yeniden gündeme geldi.

UNUTULMAYANLAR
26 Aralık 1985 tarihinde bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Raif Denktaş akademisyen, siyasetçi ve müzisyen kimliği ile de biliniyordu. Raif Denktaş'ın Kıbrıs'ta Rum çetelerine karşı verilen silahlı mücadele sırasında sipere yatmış şekilde çekilen fotoğrafı ise unutulmazlar arasında yerini aldı.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ