MHP'li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün kardeşi Vedat Sözlü, Erdoğan'a başbakanlığı döneminde hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldıktan sonra yakalanarak cezaevine konuldu.

SUÇ: ERDOĞAN’A HAKARET

Vedat Sözlü hakkında 1 Haziran 2014 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçlamasıyla Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı. 

6 Şubat 2015 günü sonuçlanan davada, Sözlü'ye 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi. Sözlü, cezaya itiraz ederek Yargıtay'a başvurdu ancak karar onanınca hakkında yakalama kararı çıktı. Bu kararın ardından Adana'da yakalanan Sözlü, cezaevine konuldu.

SÖZLÜ ANKETLERDE GERİDE

Altaylı, bugünkü "Cumhur’un acılı Adana’sı" başlıklı yazısında, "Yapılan tüm kamuoyu yoklamalarında, özellikle de AK Parti için yapılan anketlerde Hüseyin Sözlü, Zeydan Karalar’ın oldukça gerisinde bir oy oranında görünüyor." dedi. Altaylı, ayrıca "Konuştuğum tüm AK Partililer aday değişmediği takdirde Adana’nın şimdiden kaybedildiği inancında." ifadelerini kullandı. İşte Fatih Altaylı'nın yazısından ilgili bölüm:

‘ADANA’DA MHP ADAYININ DURUMU’

“İttifak anlaşmasına göre MHP, Ankara İstanbul gibi kentleri AK Parti’ye bıraktı. Bunun karşılığında birkaç önemli kenti de AK Parti, MHP’ye bıraktı. Yani bu kentlerde ittifak unsurlarından sadece biri aday gösterecek diğeri göstermeyecek. AK Parti’nin aday göstermeyeceği illerden biri de Adana. Adana’da mevcut Başkan zaten MHP’li olduğu için burada AK Parti bir aday göstermedi. Cumhur İttifakı’nın adayı MHP’den oldu.”

‘ADANA’DA KAZIN AYAĞI ÖYLE DEĞİL’

“MHP de aday olarak mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü gösterdi. Buna karşılık Millet İttifakı adına da CHP’nin çıkardığı aday Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar oldu. Ve şu anda Cumhur İttifakı’nın en önemli sorunu da Adana haline geldi. Aslına bakarsanız Cumhur İttifakı’nın Adana’da genel seçimde aldığı oy yüzde 46.03, Millet İttifakı’nın aldığı oy ise yüzde 39.79. Yani Adana’da Cumhur İttifakı önde bitirdi son seçimi. Ancak kazın ayağı öyle değil.”

‘MHP ADAYI ŞU ANDA ÇOK GERİLERDE’

“Çünkü yapılan tüm kamuoyu yoklamalarında, özellikle de AK Parti için yapılan anketlerde Hüseyin Sözlü, Zeydan Karalar’ın oldukça gerisinde bir oy oranında görünüyor. AK Parti kurmayları bu oy farkının kapanmasının mümkün olmadığını, Adana’da Sözlü’ye yönelik büyük bir memnuniyetsizlik olduğunu düşünüyorlar. Düşünmenin ötesinde görüyorlar. Bu yüzden de MHP’nin Hüseyin Sözlü’nün adaylığını geri çekip, kazanma ihtimalini arttıracak, yeni bir aday göstermesi gerektiğini düşünüyorlar. Bu konuda da Bahçeli’nin ikna edilmesi gerektiğini söylüyorlar.”

‘BAKALIM BAHÇELİ ŞİMDİ NE YAPACAK’

“Muhtemelen dün AK Parti lideri Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli arasında yapılacak görüşmenin de temel konusu bu olacaktı. Ancak görüşme iptal edildi.Konuştuğum tüm AK Partililer aday değişmediği takdirde Adana’nın şimdiden kaybedildiği inancında. Bakalım Bahçeli’den bu adayı değiştirmesini nasıl isteyecekler? Ve Bahçeli ne yanıt verecek?”

Kaynak: Habertürk/ gerçekgündem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ