Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ ve eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek, haklarında başlatılan soruşturma kapsamında ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verecek. Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, katıldığı bir televizyon programında, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önüne açan düzenlemeyle ilgili “Bu kanun teklifi tamamen FETÖ’nün direktifiyle, emriyle hazırlandığını düşünüyorum” iddiasında bulunmuştu. Yine eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek de yaptığı açıklamada benzer ifadeler kullanmıştı.

‘BAŞBUĞ ŞÜPHELİ OLARAK İFADE VERECEK’
AK Parti’den 6 milletvekili de bunun üzerine Başbuğ hakkında “hakaret”, Çiçek hakkında da “iftira” suçlamasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık, bu kapsamda İstanbul Başsavcılığı’na talimat yazısı gönderdi. 4 Haziran tarihli yazıda, şikayet dilekçesinde yer verilen suçlamalar hatırlatılarak, Başbuğ ve Çiçek’in bu konudaki ifadelerinin alınması istenildi.

O GECE NE OLDU
Haber işte böyle. Kod Ergenekon kumpasının hedefine alınan Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ‘bir gece yarısı yapılan kanun değişikliğinin bir fetö kumpası olduğunu söylediği için şüpheli oldu. Neydi o gece yarısı kanun değişikliği; Türk Ordusu’nun askeri yargı yetkisine o gece yarısı kanun değiştirilerek müdahale edilmişti. Peki bu işin gerçeği ne, İlker Başbuğ neden hedefte?

İLKER BAŞBUĞ HALA YARGILANIYOR
Kod Ergenekon kumpası açığa çıktı, yargılanan tüm askerlerin davaları bitti, ‘Ergenekon diye bir terör örgütü yoktur’ denildi ama İlker Paşa hala hedefte. İlker Başbuğ hala yargılanıyor. Yargı süreci henüz bitmedi. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘İlker Başbuğ’un Anayasa Mahkemesinde yargılamasına izin vermedi ama dosya açık. Yarın ‘yanılmışım, yargılayın’ derse İlke Başbuğ yine yargılanacak. Biz buradan, dava dosyasının kapatılmadığını anlıyoruz. Görülen o ki bu siyaset, kumpas davasındaki sorumluluğunu üzerine hiç almayacak. Verilmesi gereken hesabı hiç vermeyecek. Aksine Türkiye’deki değişime şu ya da bu şekilde bir direnç ortaya çıkarsa eğer, kod Ergenekon üzerinden yargıyı bir sopa gibi tekrar harekete geçirmenin hesapları yapılıyor. Ve bu siyasi hesapların merkezinde İlker Başbuğ tutuluyor.

NEDEN BUNU YAPIYORLAR?
İlker Paşa, kod Ergenekon kumpas soruşturmasında en önemli isim. Terör örgütü lideri yaftasıyla tutuklanmış son Genelkurmay Başkanı. Bilgi birikimi, tecrübesi ve Cumhuriyet değerlerine bağlılığıyla ortaya çıkan liderlik özelliği onu siyasetin hedefine çekiyor. Onunla birlikte aynı değerlere sahip ve bu kumpastan mağdur olmuş çok sayıda subayın varlığı, bu siyaset açısından risk taşıyor. Bu yönüyle bakıldığında, mağdur edildiği ortaya Türk Ordusunun arkasındaki kamuoyu desteği ile İlker Paşa’nın bir gün olası bir demokratik hesaplaşmada oynayabileceği liderlik, bazı çevreleri rahatsız ediyor olmalı. Bu da bize Türk Ordusuna karşına karşı hala siyasi hesapların yapıldığını gösteriyor.

Çünkü ‘Ergenekon diye bir terör örgütü yok’ diyeceksin ama hala İlker Başbuğ’u ‘bu örgütün lideri’ diye yargılayacaksın! Bu adalet bir gün hiç mi işlemeyecek?

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ