11724 görüntülenme12 Kasım 2018
Önceki gün 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Halk TV'de Basın Koridoru programına konuk oldu .Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarması girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbuğ, "Bakın ben 75 yaşındayım, elim silah tutuyor. Böyle bir durumda açık olarak söylüyorum çağırsınlar çağırmasınlar silahımı alır giderim" ifadelerini kullandı.

YUNAN CUMHURBAŞKANI BUGÜN KONUŞTU

Ülkesinin karasularını genişletme hakkına sahip olduğunu belirten Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, karasuları sınırlarının komşu ülkeler tarafından inkar edilemeyeceğini kaydetti.

‘KARASULARIMIZI GENİŞLETME HAKKIMIZ VAR’

Pavlopulos yaptığı açıklamada, "Yunanistan ve Avrupa Birliği için ve ayrıca uluslararası hukuka göre, Türkiye dahil komşu ülkelerle kara ve deniz sınırlarımızla ilgili hiçbir inkar söz konusu olamaz. Bu bağlamda Yunanistan, gerekli gördüğü zaman ve gerekli bulduğu kurumsal yollarla karasularını genişletme hakkına sahip" ifadelerini kullandı.

‘HER TÜRLÜ TEHDİDE KARŞI SINIRLARIMIZ GÜÇLENDİRECEĞİZ’

Ayrıca 1947 Paris Barış Anlaşması'na işaret eden Pavlopulos, "Bu anlaşma, On İki Ada'nın Yunanistan'a devri ve Yunanistan'ın, BM Anlaşması'nın meşru müdafaayla ilgili 51. maddeye uygun olarak gerekli gördüğü yerde ve zaman mevcut tüm yollara başvurarak sınırlarını her türlü tehdide karşı güçlendirmek gibi doğal hakkı ile ilgilidir" dedi.

Yunanistan karasularını net bir şekilde belirleyen ve dolayısıyla ülkenin Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) sınırlarını da net bir şekilde çizme imkanını sağlayan yasal dayanağın öncelikle 1923 Lozan Barış Anlaşması olduğunu vurgulayan Pavlopulos, bu anlaşmanın revizyona veya güncellemeye tabi olmadığının altını çizdi.

Ayrıca 1982'de imzalanan Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni referans gösteren Pavlopulos, uluslararası hukukun bir parçası olan Avrupa hukukunun da Yunan sınırlarının ve topraklarının güvenliğini güvence altına aldığını sözlerine ekledi.

BAŞBUĞ NE DEMİŞTİ?

Katıldığı canlı yayında Yunanistan'ın '12 mil' kararına değinen 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, "Elim silah tutuyor, gerekirse silahımı alır giderim" dedi.

‘KENETLENİRİZ, ORDUMUZUN ARKASINDA DURURUZ, SİLAHI ALIR GİDERİZ’

26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Halk TV'de Basın Koridoru programına konuk oldu .Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarması girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbuğ, "80 milyon bu davanın arkasında durur. Silahlı Kuvvetler bu kadar komploya rağmen görevini yapmaya devam etti. 'Kan kaybetti' filan derlerse de 80 milyon arkasında duruyor. Bakın ben 75 yaşındayım, elim silah tutuyor. Böyle bir durumda açık olarak söylüyorum çağırsınlar çağırmasınlar silahımı alır giderim" ifadelerini kullandı.

Başbuğ, "Yunanistan 15 Mayıs 1919'da yaptığı tarihi hatayı tekrarlamasın. Bizim sorunlarımız olabilir ama böyle bir durumda biz 80 milyon kenetleniriz" şeklinde konuştu.

YUNAN NEYİN PEŞİNDE?

Savunma Bakanı Panos Kammenos'la arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle görevinden ayrılan eski Yunan dışişleri bakanı Nikos Kocyas, ülkenin batısındaki karasularını 6 deniz milinden 12 deniz miline genişletmeye hazır olduğunu söyledi.

EGE'DE 12 MİL DEMEK TÜM EGE DEMEK

Ayrılma kararı aldığını görevini geçici bir süre için Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'a devreden eski Dışişleri Bakanı Kocyas, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, ülkenin batısındaki karasularını 6 deniz milinden 12 deniz miline genişletmeye hazır olduğunu kaydetti.

Eski bakan, ülkesinin karasularının 12 deniz miline genişletme planı için, "Yunanistan'ın (1947'de) On İki Ada'yı bünyesine almasından beri ilk defa olacak, ülkenin egemenliğini ilgilendiren çok önemli bir siyasi genişleme" ifadelerini kullandı.

EGE DENİZİ YUNAN GÖLÜNE DÖNÜŞÜYOR

Yunan Kathimerini gazetesine göre, Kocyas'ın bahsettiği genişleme, İyon Denizi'ndeki küçük bir ada grubu olan Diapontia Adaları'ndan, Mora Yarımadası ile Girit arasında yer alan Küçük Çuha Adası'na uzanan deniz bölgesini içeriyor.

Öte yandan Kocyas, Dışişleri Bakanlığı'nın Yunanistan'ın egemenliğini Girit'in çevresinde de 12 deniz miline kadar genişletmeye hazırlandığını da söyledi.

EGE YUNAN DENİZİ OLUYOR

Bu kararın alınması halinde, söz konusu 12 deniz mili genişliğindeki alan içerisindeki tüm gemicilik, balıkçılık ve sondaj faaliyetlerinin Yunanistan tarafından onaylanması gerekeceği anlamına geliyor. Eski bakan, bu planlara ilişkin cumhurbaşkanlığı kararnamesinin hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

ÇAVUŞOĞLU, ‘SABRIMIZI ZORLAMAYIN’ DEMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas'a yönelik olarak, "Türk askerinin yeri geldiği zaman ne yapabileceğini en iyi onlar bilir. En iyi hükümet bilir. O şımarık çocuğa da iyi anlatsınlar. Bizim de sabrımızı zorlamasınlar." dedi.

Kaynak: Sputnik News/ yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ