Genel
08 Şubat 2018 ( 9632 görüntülenme )

BAŞBUĞ'dan DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA!..

BAŞBUĞ: "MEHMETÇİK YÜREĞİNE TAŞ BASTI, VAZİFESİNİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPIYOR"

Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Suriye’nin Afrin kentindeki terör örgütlerine yönelik 20 Ocak’ta başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekatı’nı değerlendirdi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekattan başarı ile çıkacağını ve bundan kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini belirten İlker Başbuğ;

"HAREKAT EN İNCE AYRINTISINA KADAR PLANLANMIŞTIR"

 “Tabi Afrin denildiğinde Afrin'de bir yerleşim yeri var. Nüfusunun 180 bin civarında insanın yaşadığı bir şehirden bahsediyoruz. Elbette bu harekat en ince detaylarına kadar planlanmıştır. Planlandığı şekilde icra edilecektir” dedi.

OPERASYONDA İKİ DURUM ÇOK ÖNEMLİ

Operasyondaki zayiat ve bölgenin yerleşim olmasının önemine değinen Başbuğ;

"AMAÇ EN AZ ZAYİATLA HEDEFE ULAŞMAK"

“Bu harekatta iki durum çok önemli. Bunlardan bir tanesi tabi her komutan bu harekatlarda hep şunu düşünür; ‘Birinci olarak ben bu harekatı en az zayiatla yapayım.’ Çünkü o Mehmetçikler, subay, astsubayı, o komutanlara emanet edilmiş, onlara canları emanet edilmiş. Dolayısıyla bu zor bir harekattır. Ama bu harekatı dediğim gibi en az can kaybı ile en az yaralı vererek yapmamız lazım. Bu biraz yavaşlatır harekatı otomatik olarak. Bu önemli bir husus." 

"SİVİLLERİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN"

"İkinci önemli olan husus da bu harekatlarda orada yaşayan masum insanlar. Diğer YPG başta olmak üzere terörist, yani onları ayırt etmek, onlar da isterler ki halka zarar verilsin. Tabi bu halka zarar vermekten kaçınmamız lazım. ” diye konuştu.

Bu konuların siyasete alet edilmemesi gerektiğinin altını çizen Başbuğ, şöyle devam etti:

‘SİYASETE ALET EDİLMEMELİ’

“Afrin’de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil. Asker canını almış, görevini almış, görev için çatışıyor. Şehit oluyor, kanını akıtıyor. Böyle konuların gündeme getirilmesini doğru bulmuyorum. "

 Ordunun mayasının sağlam olduğunun altını çizen Başbuğ, şöyle devam etti:

‘DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE ORDUSUNA BÖYLE HAİNLİK YAPILAN ÜLKE YOK’

“Daha öncede söylediğim gibi bu ordunun mayası o kadar sağlam ki kendisine yapılan bütün hainliklere rağmen, bunu tekrar söyledim, dünyanın hiçbir yerinde ordusuna böyle hainlik yapılan başka bir ülke yok. Bu da bir gerçek. "

"MEHMETÇİK YÜREĞİNE TAŞ BASTI, VAZİFESİNİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPIYOR"

"Buna rağmen bakınız 2015 yılından beri silahlı kuvvetlere ne zaman görev verilse, silahlı kuvvetler her şeyi unuttu, dikkate almadı, yapılanları bir kenara koydu, yüreklerine taş bastı. Kendisine verilen görevi en iyi şekilde yapmak için canla başla uğraşıyor, didiniyor. Kanını akıtıyor, şehit veriyor, yani olayı böyle değerlendirmemiz gerekiyor. "

Türkiye’nin terörle mücadelede kararlı olduğunu kaydeden Başbuğ;

‘TÜRKİYE KARARLI VE HAREKAT HEDEFLERİNE ULAŞILACAK"

 “Türkiye kararlıdır. Çünkü dibimizde olan Hatay sınırımızda bir noktadan bahsediyoruz. Sabırlı olacağız. Silahlı Kuvvetlerimiz daha önce olduğu gibi bu harekattan da başarı ile çıkacak. "

Kaynak: sözcü/DHA "

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ